واکسن تزریقی فلج اطفال از بدو تولد نوزاد ضروری است

واکسن تزریقی فلج اطفال از بدو تولد نوزاد ضروری است

ایسنا/کردستان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: اگر چه از سال 2000 تا به حال موردی از بیماری فلج اطفال در کشور گزارش نشده، اما با توجه به وجود مرز مشترک با 2 کشور بومی فلج اطفال، خطر بالای انتشار مجدد در کشور وجود دارد.

فرازم بیدارپور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: براساس آخرین وضعیت بیماری فلج اطفال، 33 مورد فلج اطفال در سال 2018 توسط آزمایشگاه‌های ملی ویروس به سازمان جهانی بهداشت گزارش شده که 12 مورد مربوط به پاکستان و 21 مورد مربوط به افغانستان بوده است.

وی تصریح کرد: تلاش‌های زیادی برای ریشه‌کنی فلج اطفال در سه کشور بومی فلج اطفال از جمله افغانستان، پاکستان و نیجریه تداوم دارد به طوری که وضعیت اپیدمیولوژیک بیماری در جهان و منطقه نشان دهنده بروز موارد در کشورهای آندمیک است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: اگر چه از سال 2000 تا به حال موردی از بیماری فلج اطفال در کشور ایران گزارش نشده اما با توجه به وجود مرز مشترک با دو کشور بومی فلج اطفال، خطر بالای انتشار مجدد در کشورمان وجود دارد.

بیدارپور در ادمه سخنان خود عنوان کرد: با توجه به همجواری با دو کشور پولیو آندمیک در مرز شرقی و ترددهای رسمی و غیر رسمی در هر زمان خطر بازگشت بیماری به کشور وجود دارد.

وی ذکر کرد: تداوم وضعیت، عاری از پولیو طی سال‌های 2001 تا 2018 میلادی مبین تلاش همکاران بهداشتی در جهت دستیابی به پوشش بالای واکسیناسیون جاری و انجام با کیفیت عملیات ایمن‌سازی تکمیلی سالیانه بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: منطبق با توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت برای به حداقل رساندن خطر ورود و چرخش مجدد ویروس وحشی پولیو، ضروری است عملیات سالانه ایمن‌سازی تکمیلی در دو نوبت انجام بگیرد.

بیدارپور گفت: با توجه به وضعیت جغرافیای ایران، مناطق به 2 گروه گرمسیری و غیر گرمسیری تقسیم می‌شود این عملیات در مناطق گرمسیری در ماه‌های بهمن و اسفند و در مناطق غیر گرمسیری در ماه‌های اردیبهشت و خرداد هر سال انجام می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس نظر مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر مناطقی، افرادی که باید تحت پوشش قرار بگیرند شامل کلیه مهاجران خارجی که در اردوگاه‌ها و یا خارج از آن اقامت دارند، خانواده‌های ساکن در کلنی‌ها و محل تجمع عمده مهاجران خارجی، مناطق تحت پوشش تیم‌های سیار و کودکان زیر پنج سال که احتمالا همراه مادران خود در زندان‌ها اقامت دارند،است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: در حال حاضر در استان کردستان فقط اردوگاه مهاجران خارجی ورمهنگ کامیاران فعال است که توسط نیروهای بهداشتی، واکسیناسیون فلج اطفال کودکان زیر پنج سال انجام خواهد شد.

بیدارپور اظهار کرد: با هماهنگی به عمل آمده با اداره امور زندان‌ها، در روزهای تعیین شده، تیم واکسیناسیون شهرستان‌ها، کلیه کودکانی که همراه مادران خود در زندان اقامت دارند در دو نوبت به فاصله یک ماه واکسن فلج اطفال را دریافت خواهند کرد.

وی عنوان کرد: با توجه به نتایج ارزشیابی خوشه‌ای ایمن سازی در اردیبهشت سال گذشته پوشش واکسن opv3 در مناطق شهری و روستایی استان کردستان 100 درصد بوده لذا مناطق با پوشش واکسن فلج اطفال زیر 95 درصد در کردستان وجود ندارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ذکر کرد: واکسن مورد نیاز استان توسط مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر تامین شده و در موعد مقرر برنامه ایمن سازی گروه‌های هدف در کردستان انجام خواهد شد.

در ادامه محمد جلیل امجدی، مسئول واکسیناسیون علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه به هر کودکی شش بار قطره فلج اطفال داده می‌شود، گفت: از بدو تولد یک بار دوز صفر، دو ماهگی دوز اول، چهار ماهگی دوز دوم، شش ماهگی دوز سوم، یادآور در 18 ماهگی و آخرین یادآور در شش سالگی انجام می‌گیرد.

وی بیان کرد: در حال حاضر در چهارماهگی نیز علاوه بر قطره یک واکسن “او پی وی” به نوزاد ترزیق می‌شود.

امجدی با اشاره به اینکه خوشبختانه با اقدامات انجام گرفته از سال 2000 بیماری فلج اطفال در ایران مورد مثبتی نداشته‌ایم، عنوان کرد: در صورتی که افراد زیر 15 سال حالت فلجی داشته باشند سالیانه دو نمونه مدفوع در فاصله 24 ساعت از آنها گرفته شده و به آزمایشگاه فرستاده و در صورت مثبت بودن اعلام می‌شود.

مسئول واکسیناسیون علوم پزشکی کردستان، ذکر کرد: تمام تیم بهداشتی در تلاش هستند که این ویروس را ریشه کن کنند اما کشورهای همسایه موارد مثبتی دارند و با این شرایط موجود متاسفانه واکسیناسیون در کشورشان انجام نمی‌گیرد و سالیانه مواردی از فلج اطفال یافت می‌شود.

وی اعلام کرد: در استان کردستان 700 مرکز خانه بهداشت و پایگاه سلامت در هر زمان به صورت رایگان واکسیناسیون انجام خواهند داد.

امجدی با اشاره به اینکه در استان سالیانه 30 هزار نوزاد متولد می‌شود، خاطرنشان کرد: هر کودک در یک سال اول تولد چهار بار واکسیناسیون می‌شود که حدودا در سال 150 هزار دوز واکسیناسیون انجام می‌گیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید