یکی از راه‌های مهاجرت و اخذ اقامت دائم در کشور استرالیا، ویزایی است که برای افراد نخبه و بااستعداد طراحی شده و تحت عنوان ویزای گلوبال تلنت استرالیا شناخته می‌شود. افرادی که از استعداد خاصی برخوردار بوده و قادر به ارزش آفرینی برای کشور استرالیا هستند، می‌توانند برای اخذ این ویزا اقدام کنند. این استعداد می‌تواند در زمینه‌های مختلف علمی، ورزشی، هنری و … باشد. چنانچه فکر می‌کنید واجد شرایط دریافت این ویزا بوده و می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره آن کسب کنید، ادامه مطلب را از دست ندهید. در ادامه می‌بینیم که ویزای نخبگان استرالیا چیست  و چه شرایطی دارد.

 

ویزای گلوبال تلنت استرالیا چیست؟

ویزای نخبگان استرالیا یا ویزای ساب‌کلاس 858، یکی از انواع ویزاهای این کشور است که تحت برنامه جهانی “Global Talent Visa” طراحی شده است. دولت استرالیا در 4 نوامبر 2019 برنامه ویزای گلوبال تلنت را رسماً معرفی کرد. هدف از این ویزا جذب افراد ماهر/ با استعداد در رشته های متفاوت برای آمدن به استرالیا است، تا استانداردهای استرالیا را در سطح بین‌المللی ارتقاء دهند و مهارت‌ها را به این کشور انتقال دهند. کشور استرالیا مقصدی برای سبک زندگی ایده آل و رویایی است و همچنین یکی از چند کشور مرفه، امن و متنوع از نظر فرهنگی در جهان به شمار می رود. در حال حاضر (سال 2022) اداره مهاجرت استرالیا ظرفیت ویزای گلوبال تلنت استرالیا را به 15000 ویزا افزایش داده است. با داشتن این ویزا، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم خود و خانواده‌تان اقدام کنید.

شرایط اخذ ویزای نخبگان ساب‌کلاس 858 استرالیا

مانند هر ویزای دیگری، درخواست برای ویزای گلوبال تلنت استرالیا شرایطی دارد. فرد متقاضی باید نشان دهد که؛

 • سابقه شناخته‌شده بین المللی از دستاوردهای استثنایی و برجسته در حوزه تخصصی خود دارد.
 • هنوز هم در حیطه استعداد خود برجسته است. 
 • یک فرد ارزشمند و مفید برای جامعه استرالیا خواهد بود. 
 • برای کار کردن یا ایجاد کسب و کار مرتبط با حوزه استعداد خود در استرالیا، مشکلی ندارد. 
 • توسط یک سازمان مرتبط در استرالیا یا فردی که شهروند یا مقیم دائم استرالیا است و می‌تواند سابقه موفقیت متقاضی را تأیید کند، معرفی شده است. 
 • حداقل 18 و حداکثر 55 سال سن داشته باشد. 
 • استعداد او در سطح بین‌المللی شناخته شده است، یعنی  نبوغ و استعداد او در هر کشور استثنایی و برجسته است. 

حوزه‌های هدف برنامه ویزای گلوبال تلنت 

ویزای جهانی گلوبال تلنت تنها برای ورزشکاران و یا نخبگان علمی نیست، بلکه افراد بااستعداد در زمینه‌های مختلف می‌توانند آن را اخذ کنند. حوزه‌هایی که در حال حاضر می‌توان از طریق آن برای دریافت ویزای نخبگان استرالیا اقدام کرد، عبارت است از:

 • منابع (Resources)
 • کشاورزی مواد غذایی و AgTech
 • حوزه انرژی
 • صنایع بهداشتی
 • صنایع دفاعی، ساخت پیشرفته و فضا
 • اقتصاد دورانی (Circular Economy)
 • تکنولوژی دیجیتال (DigiTech)
 • زیرساخت و گردشگری 
 • خدمات مالی و FinTech
 • تحصیل و آموزش

روند اقدام برای اخذ ویزا

افراد متقاضی ویزای گلوبال تلنت استرالیا می‌توانند برای دریافت این ویزا هم از داخل کشور و هم از خارج کشور درخواست دهند. این افراد باید مدارک و شواهد تعیین شده را برای پشتیبانی از درخواست خود ارائه دهند. مهمترین مدرکی که باید ارائه شود، مدارک معرفی و نامزدی از یک فرد یا سازمان استرالیایی است. درخواست ویزای تلنت استرالیا یک فرآیند چندمرحله‌ای است که شامل موارد زیر است.

 • ارائه نامه اظهار علاقه (EOI) که شامل مهارت‌های متقاضی و چگونگی رعایت معیارهای تعیین شده برای ویزا است. 
 • در صورت پذیرش نامه EOI، یک دعوتنامه دریافت می‌کنید تا شناسه مرجع دعوتنامه و کد دعوتنامه برای ارائه درخواست ویزا به شما داده شود. 
 •  سپس با ذکر شناسه دعوتنامه و کد آن، درخواست ویزا را به وزارت امور خارجه ارائه می‌دهید.

چگونه شانس خود را برای دریافت ویزای گلوبال تلنت افزایش دهیم؟

به دلیل محبوبیت و تعداد محدود دعوتنامه‌هایی که در یک سال توسط دولت استرالیا صادر می‌شود، ویزای گلوبال تلنت استرالیا یک ویزای بسیار رقابتی است. حتی اگر نامه EOI خود را تهیه و ارسال کرده‌اید، باز هم ممکن است موفق به دریافت دعوتنامه نشوید. تنظیم و ارائه بهترین درخواست EoI که به دولت استرالیا نشان می‌دهد که استحقاق دریافت این ویزا را دارید، بسیار مهم است. 

همچنین وضوح، صحت و کامل بودن اطلاعات و مدارک ارائه شده در EoI نیز بسیار مهم است. همین موارد باید در زمان ارائه درخواست ویزا نیز رعایت شود. هرگونه مغایرت یا نقص در شواهد ارائه شده، می‌تواند شانس شما در دریافت ویزا را برای همیشه از بین ببرد. همین موارد ساده اما مهم، می‌تواند به راحتی به بالا رفتن شانس شما در دریافت ویزای نخبگان استرالیا کمک کند. 

کمک گرفتن از متخصصان برای درخواست ویزای تلنت 

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن شانس خود را برای اخذ ویزای تلنت استرالیا افزایش دهید، کمک گرفتن از افرادی است که در این زمینه تخصص دارند. اگر از همان ابتدا، از یک وکیل مهاجرتی باتجربه کمک بگیرید، به راحتی می‌توانید در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده و از اضطراب ناشی از انجام درست مراحل، دوری کنید. یک وکیل مهاجرتی عالی به خوبی با روند انجام مراحل درخواست ویزاهای مختلف آشنا بوده و می‌تواند موانع و مشکلات احتمالی را پیشبینی کند. تیم وکلای مهاجرتی پارسی کانادا با سابقه و تجربه درخشان خود در امر مهاجرت، می‌توانند به شما برای دریافت ویزای نخبگان استرالیا کمک کنند.

جمع ‌بندی

کشور استرالیا از موقعیت بسیار خوبی برای مهاجرت برخوردار بوده و دولت این کشور برنامه‌های ویزای متعددی را برای جذب افراد از کشورهای مختلف طراحی کرده است. یکی از انواع مسیرهای مهاجرت به استرالیا که منجر به ورود افراد نخبه و بااستعداد به این کشور می‌شود، ویزای گلوبال تلنت استرالیا است. این ویزا مختص افرادی است که در یکی از حوزه‌های تعیین شده توسط استرالیا سابقه حرفه‌ای و استثنایی داشته و می‌توانند برای این کشور ارزش بیافرینند. چنانچه فکر می‌کنید واجد شرایط دریافت ویزای نخبگان استرالیا هستید، مطالعه این مطلب برای شما مفید خواهد بود. 

 

دیدگاهتان را بنویسید