نویسندگان مشهور ترکیه

آشنایی با نویسندگان مشهور ترکیه و همچنین شاعران این کشور، کمک زیادی به آموزش زبان ترکی استانبولی خواهد کرد. مطالعه آثار این افراد دامنه لغات را افزایش داده و در زمینه نکات گرامری کمک زیادی می کند. آشنایی با فرهنگ و مردم این کشور نیز بر پایه مطالعه آثار ادبی بسیار دلنشین و جذاب خواهد بود. پس بهتر است در کنار شرکت در کلاس های آموزشگاه زبان ملل مطالعه این آثار را نیز در برنامه خود قرار دهید.

آشنایی با نویسندگان مشهور ترکیه

کشور ترکیه تاریخچه ای بس قوی دارد که باید برای آشنایی هر چه بیشتر با آن، کتاب های نویسندگان بزرگ را مطالعه نمود. البته شناخت فرهنگ و زبان ترکی استانبولی کار آسانی نیست و بررسی آثار نویسندگان می تواند کمک بزرگی به این قضیه بکند. در ادامه تعدادی از نویسندگان مشهور ترکیه را معرفی می کنیم.

اورهان پاموک

این نویسنده بزرگ ترکیه، آثاری همچون « کتاب سیاه، استانبول: خاطرات و‌ شهر، موزه معصومیت و نام من قرمز است » را در کارنامه هنری خود دارد. وی دارنده جایزه نوبل ادبیات در سال « ۲۰۰۶» می باشد.

یکی از برجسته ترین رمان نویسان کشور ترکیه بوده و کتاب های وی از پر فروش ترین کتاب ها به شمار می رود. این نویسنده مشهور از زندگی خود در دوران کودکی در برخی از آثار خود ایده گرفته است.

الیف شافاک

یکی از نویسندگان مشهور ترکیه، الیف شافاک است که به شیوه مدرن و به زبان های ترکی استانبولی و انگلیسی می نویسد.

تعداد کتاب های این نویسنده مشهور به ۱۹ عدد می رسد و البته که رمان ها نام او را در این عرصه بر سر زبان ها انداخته است. از این میان می توان رمان های « سه دختر حوا، حرام زاده استانبول و ملت عشق» را نام برد. وی در کشور فرانسه زندگی می کند.

احمد حمدی تانپینار

زادگاه این نویسنده در قسطنطنیه و در سال ۱۹۰۱ می باشد. این شاعر، مولف و رمان نویس ترک زبان از نویسندگان مشهور ترکیه به شمار می رود.

برخی دلیل شهرت این نویسنده را رمان های « آنان که خارج از گود می ایستند، ذهن آرام و بنیاد تنظیم زمان » می دانند. این نویسنده بزرگ ۳۷ مجموعه شعر را نیز در پرونده هنری خود دارد.

ناظم حکمت

یکی از نویسندگان مشهور ترکیه، ناظم حکمت است که در واقع شاعر، نمایشنامه نویس و رمان نویس اهل کشور ترکیه است. این شخصیت هنری شجاعت خاصی در مطرح نمودن عقاید سیاسی خود داشته است و در برخی موارد این کار منجر به دستگیری وی می شده است. از آثار معروف وی که باعث تبعید او شد می توان «آن سوی دیوار ها: شعرهای برگزیده و دور نمایی از مردم کشورم که یک رمان حماسی در قالب نظم است» را نام برد.

صباح الدین علی

یکی از نویسندگان مشهور ترکیه که می توان او را تاثیر گذارترین داستان نویس قرن بیستم نامید، صباح الدین علی بوده که با موضوع های اجتماعی آثار خود را به نگارش در می آورده است.

در کارنامه او دو مجموعه داستان وجود دارد که با نام های « آسیابان و گاری » مشهور هستند. از دیگر رمان های این نویسنده می توان « مدونا با پالتو پوست، یوسف کویوجاکی و شیطان درون ما » را نام برد. محل تولد او در بلغارستان بوده و از کودکی در شهر استانبول زندگی می کرده است.

یاشار کمال

این نویسنده و فعال حقوق بشر جوایز متعددی را دریافت نموده است. او در زمینه نگارش رمان، شعر و داستان تبحر داشته است. از آثار وی می توان « اینجه ممد، زمین آهن است و آسمان مس » را نام برد.

عدالت آقا اوغلو

از نویسندگان مشهور ترکیه می توان عدالت آقا اوغلو را نام برد که از رمان و نمایشنامه نویسان برتر در ادبیات کشور ترکیه محسوب می شود. این نویسنده بزرگ خاطرات خود را نیز به رشته تحریر در آورده است و همچنین داستان های کوتاه، رمان و تالیفات بسیاری را در پرونده خود دارد.

عزیز نسین

این نویسنده بسیار پر کار و معروف بوده است و بیش از ۱۰۰۰ عنوان کتاب دارد. آثار معروف او عبارتند از: « بروید کنار! سوسیالیسم دارد می آید، گوسفندی که گرگ شد و تا کتک نخورم آدم نمیشم». از جمله کتاب های دیگر او می توان « پسر استانبول و خاطرات یک تبعیدی » را نام برد.

لطیفه تکین

لطیفه تکین از نویسندگان مشهور ترکیه و تاثیر گذار ترین نویسنده در قرن بیستم می باشد. مشهور ترین رمان او کتاب « مرگ عزیز بیمار » است.

خالده ادیب آدیوار

این نویسنده در خانواده ای سطح بالا از نظر اجتماعی و در شهر قسطنطنیه چشم به جهان گشوده است. از کتاب های معروف او « پیراهن آتشین و آزمایش سخت ترکیه» است.

شاعران ترکیه و آثار آن ها

در ادبیات کشور ترکیه می توان قلم های بسیار قدرتمندی را در زمینه شعر مشاهده نمود. ذهن روشن این شاعران برجسته ترکیه در کنار نویسندگان مشهور ترکیه آثار ادبی بسیار ارزنده ای را به جهانیان معرفی نموده است. در این بخش از مقاله تعدادی از این شاعران را معرفی خواهیم کرد.

یحیی کمال بیاتلی

این شخصیت معروف سیاستمدار، دیپلمات و شاعر کشور ترکیه بوده است. هدف این شاعر این بوده که با کمک شاعران دیگر بهترین و ارزنده ترین ادبیات کشور ترکیه را به تصویر بکشد. اشعار این شاعر با موسیقی ترکی هماهنگی خاصی دارد.

نازیم حکمت

نازیم حکمت که از نویسندگان مشهور ترکیه به شمار می رود، از جنجالی ترین و شناخته شده ترین شاعران در این کشور است. نازیم حکمت شاعر، نمایشنامه نویس، رمان نویس، فیلمنامه نویس، کارگردان و خاطره نویس در ترکیه می باشد.

مهمت آکیف ارسوی

این شاعر نویسنده سرود ملی کشور ترکیه می باشد و او‌ را می توان تاثیر گذارترین شاعر در ادبیات ترکیه به شمار آورد. از دیگر آثار او « صفحات » است.

آتیلا ایلحان

این شاعر در سال ۱۹۲۵ در ازمیر به دنیا آمده است و با آثار بزرگ و ارزشمند خود کمک زیادی به ادبیات و فرهنگ ترکیه کرده است. رشته دانشگاهی او حقوق بوده و مدرک خود را از دانشگاه استانبول دریافت کرده است.

کتاب هایی برای تقویت زبان ترکی استانبولی

ادبیات ترکیه کتاب های زیادی را برای تقویت و آموزش زبان ترکی استانبولی ارائه داده است. در این بخش از مقاله کتاب های مهمی را برای این کار معرفی خواهیم کرد.

کتاب مدونا با پالتو پوست

این کتاب از آثار نویسندگان مشهور ترکیه و پر فروش ترین کلاسیک ترکی عاشقانه می باشد. اگر قصد دارید زبان ترکی استانبولی خود را تقویت نمایید، ابتدا این کتاب را بخوانید.

کتاب The Time Regulation Institute

این کتاب از آثار بسیار معروف احمد حمدی تانپینار است. کتاب موسسه تنظیم زمان از کتاب های ترکی بسیار جالب و خواندنی می باشد.

کتاب نامادری زمین

نویسنده این کتاب یاکوب کادری کاراوسمان اوغلو و برای دوستداران تاریخ و داستان ادبی یک اثر بسیار ارزنده محسوب می شود.

کتاب Motherland hotel

این کتاب از آثار بسیار معروف یوسف آتیلگان است و باید در بین کتاب های بسیار جالب در برنامه خود قرار دهید. این کتاب در سال ۱۹۷۳ منتشر شده و به عنوان رمان سال مورد ستایش قرار گرفته است.

کتاب مناظر انسانی از کشور من

این رمان منظوم اثر ناظم حکمت است. کتاب مورد نظر داستانی پر تلاطم و در دنیای مدرن است.

کتاب داستان مرگ بی شرم عزیز

نویسنده این کتاب لطیفه تکین است که از نویسندگان مشهور ترکیه به شمار می رود. این داستان بسیار عجیب و جادویی می باشد. این نویسنده بر اساس تجربیات دوران کودکی خود این کتاب را به نگارش در آورده است. این کتاب اولین حضور ادبی او نقطه عطف در ادبیات داستانی ترکی بوده است. این کتاب از آثار بی نظیر این کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید