نوشهر ۷ ماه پس از سیل…

نوشهر ۷ ماه پس از سیل...

ایسنا/مازندران بیش از ۷ ماه از سیل مهرماه سال گذشته در نوشهر می‌گذرد، شهرستانی که دو سیلاب را تجربه کرد و حدود ۶۰ میلیارد تومان نیز خسارت دید، هر چند تخصیص ۵ میلیارد تومانی بودجه برای خسارت ۶۰ میلیارد تومانی در نوشهر جای تأمل دارد اما بیش از آن، تخریب پل ملکار این شهرستان نگرانی‌های زیادی را برای مردم و مسئولان فراهم کرده است.

به گزارش ایسنا، در مهرماه سال گذشته، بارش ۲۵۰ میلیمتری باران در شهرهای رامسر، نوشهر و چالوس در مدت کوتاهی به سیلاب تبدیل شد و خسارت‌های فراوانی به بار آورد.

در شهرستان نوشهر علاوه بر خسارات در دو روستای بخش کجور و ۲۲ روستای بخش مرکزی، موجب تخریب پل کمربندی بر روی رودخانه ماشلک و در نتیجه فوت راننده کامیون شد.

از زمان سیل مهرماه تاکنون چند ماه می‌گذرد اما هنوز در بسیاری از مناطق سیل‌زده غرب مازندران خسارات سیل جبران نشده و پیامدهای آن پابرجاست.

جبران نشدن خسارت ۶۰ میلیارد تومانی سیل سال گذشته در غرب مازندران

قاسم احمدی لاشکی، نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه پس وقوع سیل، امداد رسانی در اولویت قرار می‌گیرد و سپس به عمران و آبادانی پرداخته می‌شود، اظهار کرد: سیل مهرماه ۹۷ در غرب استان مازندران، شهرستان‌های تنکابن، رامسر، نوشهر و چالوس را دچار آسیب کرد و روستاهای کوهپر و نیمور از بخش کجور را با خسارت رو به رو کرد.

وی با اشاره به اینکه امکانات و ادوات اولیه برای تسکین مشکلات مردم مناسب بوده است اما بعد از آن چندان مورد رضایت نیست، افزود: سیل مهرماه سال گذشته حدود ۶۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرد که به نظر می‌رسد جبران نشده است.

نماینده نوشهر چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساخت و مرمت پل کمربندی بر روی رودخانه ماشلک در مراحل پایانی قرار دارد و طی چند هفته آینده مورد بهره برداری قرار می‌گیرد، اظهار کرد: تنها نقطه‌ای که در حال حاضر با مشکل رو به رو است، پل ملکار در بخش مرکزی است.

فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر با از بین رفتن پل ملکار!

احمدی با اشاره به اینکه عمر مفید پل ملکار به عنوان رابط بین شرق و غرب مازندران به پایان رسیده است، تاکید کرد: اگر دولت و وزارت راه برای تأمین اعتبار لازم به منظور ساخت مجدد پل ملکار تعلل کند، با تخریب این پل، فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر روی می‌دهد و راه ارتباطی چندین محور قطع خواهد شد.

احمدی ادامه داد: اسلامی استاندار وقت مازندران و وزیر فعلی راه و شهرسازی بازدیدی از این پل داشت و می‌داند که وضعیت پل ملکار چقدر حساس است و باید گفت تنها با تعریض معمولی حل شدنی نیست.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر پل ملکار، عمر پل ماشلک نیز با ۷۰ سال ساخت به پایان رسیده و نیازمند احداث پل جدید با کمک شهرداری و وزارت راه است.

*فرهنگ بیمه در کشور نیازمند مرور مجدد و پوست‌اندازی است

نماینده مردم نوشهر چالوس و کلاردشت در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود، با تاکید بر فرهنگ‌سازی در حوزه بیمه منازل و باغات برای مردم، خاطرنشان کرد: جبران تمامی خسارت ناشی از بلایای طبیعی همچون سیل از سوی دولت در هیچ جای دنیا مرسوم نیست چرا که دولت برای جبران خسارت ظرفیت محدودی دارد.

احمدی با اشاره به اینکه فرهنگ بیمه در کشور نیاز به مرور مجدد و پوست‌اندازی دارد، یادآور شد: باید فرهنگ بیمه منازل، مغازه، باغ و اراضی کشاورزی همانند بیمه خودرو جا بیفتد و مردم از آن استقبال کنند.

وی ادامه داد: اینکه همه مسئولیت جبران خسارت سیل به عهده دولت گذاشته شود در مبلغی به عنوان تسهیلات بلاعوض و وام بانکی خلاصه می‌شود که فرد خسارت دیده مجبور است سال‌ها دین خود را به بانک پرداخت کند که آنچنان مناسب نیست.

۲۲ روستای نوشهر درگیر سیل در سال ۹۷

عبدالصمد صفرنژاد، فرماندار نوشهر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه سیل مهرماه ۹۷ به زیرساخت‌ها، بخش کشاورزی، باغات، سردهنه و گوشواره پل‌ها خسارت وارد کرد، گفت: نخستین سیل در دو روستای نیمور و کوهپر کجور، خسارت زیادی وارد کرد و پس از آن سیل دوم موجب خسارت بیشتری به تمام شهرستان شد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به هشدارهای هواشناسی و پیش‌بینی ستاد مدیریت بحران، لایروبی رودخانه‌ها به موقع انجام گرفت، تصریح کرد: با وجود بارش ۲۷۰ میلیمتری باران، نوشهر کمترین خسارت را در میان شهرستان‌های غرب مازندران شاهد بود.

فرماندار نوشهر با مثبت ارزیابی کردن عملکرد دستگاه‌هایی چون شهرداری، شورای شهر، امور آب، هلال احمر، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، بخشداران، دهیاران، بخش خصوصی و منابع طبیعی در مواجه با سیل مهرماه سال گذشته این شهرستان، اظهار کرد: بسیاری از مسئولان تنها پل تخریب شده کمربندی بر روی رودخانه ماشلک را دیدند در حالی‌که ۲۲ روستای بخش مرکزی به آسیب رو به رو شد.

تخصیص ۵ میلیارد تومان اعتبار برای خسارت ۶۰ میلیارد تومانی

صفرنژاد با اشاره به خسارت حدود ۶۰ میلیارد تومانی سیل به زیرساخت‌های نوشهر، خاطرنشان کرد: تاکنون تنها حدود پنج میلیارد تومان در قالب تسهیلات به بیش از ۳۵۰ خسارت دیده، مرمت پل و همچنین اقدامات عمرانی اختصاص یافته که بسیار کم است.

وی با بیان اینکه پس از وقوع سیل در بخش کجور در دو روستای کوهپر و نیمور اقداماتی از جمله لایروبی رودخانه‌ها و جمع آوری سنگ‌ها با کمک اعضای شورا، دهیاری و مردم انجام شد، اظهار کرد: بازگشایی مسیر پل‌های مسدود شده و پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان بخش دیگری از فعالیت‌هایی بود که صورت گرفت.

فرماندار نوشهر شیب تند مسیر روستای مزگاء در بخش مرکزی را عامل اصلی وقوع همیشگی سیل در این روستا عنوان کرد و گفت: طرحی برای هدایت درست آب رودخانه از سوی دهیاری داده شده است که در صورت موافقت سازمان بنادر اجرایی خواهد شد و امیدواریم مشکل همیشگی این روستا برطرف شود.

صفرنژاد در خصوص پل کمربندی بر روی رودخانه ماشلک نیز اظهار کرد: با وجود پیش‌بینی‌های صورت گرفته، مرمت این پل تا ایام نوروز به پایان نرسید اما طی هفته‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی، پایان عمر پل ملکار را یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های شهرستان در حوزه راه و شهرسازی عنوان کرد و گفت: قدمت بالا و دهنه پل پاسخگو نیست و اگر فکری نشود راه ارتباطی نوشهر به نور قطع خواهد شد.

فرماندار نوشهر با بیان اینکه استاندار وقت بازدیدی از پل داشته است و حساسیت پروژه را می‌دانند افزود: مطالعات ساخت پل جدید توسط وزارت راه و شهرسازی در حال انجام است، همچنین بخشی از دیواره نیز در حال اجرا است و در بودجه سال ۹۸ نیز به آن اعتبار اختصاص یافته و امیدواریم هر چه زودتر عملیاتی شود.

گزارش از سپیده پور شعبان، خبرنگار ایسنای مازندران

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید