منابع غذایی حاوی بی سی ای ای (BCAA)

 

جایگزین طبیعی مکمل bcaa

BCAA یکی از انواع مکمل‌های پروتئینه است که می‌تونه به شما تو فرآیند ساخت، ترمیم و تقویت عضلانی کمک کنه. این مکمل‌ هم مثل سایر انواع حاوی اسیدهای آمینه ضروری و مورد نیاز بدنه و مستقیما تو سنتز پروتئین‌های ضروری بدن و درواقع عضله‌سازی نقش داره. این مکمل حاوی اسیدهای آمینه شاخه‌داری مثل لوسین، ایزولوسین و والینه که درواقع از مهم‌ترین و اساسی‌ترین اسیدهای آمینه هستن و می‌تونن به بهبود خیلی از فرآیندهای سوخت‌وساز تو بدن کمک کنن. این مونومرهای سازنده نه‌تنها تو ساخت انواع پروتئین‌ها و تقویت عضلانی موثر هستن، بلکه می‌تونن تو تنظیم آنزیم‌ها، تأمین انرژی مورد نیاز بدن و خیلی از فعالیت‌های زیستی دیگه دخیل باشن. به‌همین دلیل خیلی‌ها تمایل دارن منابع غذایی که سرشار از این اسیدهای آمینه هستن رو بشناسن و با مصرف اونا مقادیر قابل‌توجهی از نیازهای بدنی خودشون رو تأمین کنن. البته مصرف مکمل‌هایی مثل BCAA یا سایر مکمل‌های پروتئینه می‌تونه به تأمین نیازهای بدن کمک کنه؛ اما یافتن منابع طبیعی حاوی این مواد برای خیلی‌ها اهمیت داره. 

تو قدم اول بهتره کمی با مکمل فوق‌العاده‌ BCAA آشنا بشین و اجزای اون رو بشناسین.آیا میدونین بی سی ای ای چیست؟ BCAA یه اسید آمینه شاخه‌داره. یعنی اجزای سازنده اون اسیدهای آمینه‌ای هستن که به‌صورت شاخه‌دار و منشعب به شاخه اصلی متصل شدن. این اسیدهای آمینه شامل لوسین، ایزولوسین و والین هستن که از مهم‌ترین و ضروری‌ترین انواع مونومرهای مورد نیاز بدن محسوب میشن. درواقع بدن نمی‌تونه این اسیدهای آمینه رو بسازه و این انواع باید حتما تو وعده‌های غذایی مصرفی تو طول روز قرار بگیرن؛ درغیراین‌صورت بدن با کمبود اونا مواجه میشه. 

شاید بشه گفت لوسین مهم‌ترین اسید آمینه‌ایه که باید حتما تو وعده‌های غذایی روزانه ما وجود داشته باشه. بدن توانایی ساخت این اسید آمینه ضروری رو نداره و از طرفی لوسین تو خیلی از فرآیندهای سوخت‌وساز بدن نقش حیاتی داره که نمیشه اون رو نادیده گرفت! به‌همین دلیل مصرف اون شاید یکی از ضروری‌ترین نکاتیه که باید تو رژیم غذایی در نظر داشته باشین. این اسید آمینه تو سنتز خیلی از پروتئین‌ها و تقویت عضلات نقش داره و خیلی از فرآیندهای زیستی رو سازماندهی می‌کنه. 

به دلیل اهمیت و ضرورت وجود این اسید آمینه تو برنامه غذایی روزانه، خیلی‌ها تمایل دارن که اون رو تو وعده‌های غذایی روزانه‌شون دریافت کنن. به‌همین خاطر دنبال غذاهایی هستن که حاوی درصدهای بالایی از این اسید آمینه هستن. لوسین به‌صورت طبیعی تو منابع غذایی مثل شیر، تخم‌مرغ و سویا وجود داره و قرار دادن این مواد تو برنامه غذایی روزانه‌تون می‌تونه شما رو تو داشتن یه رژیم غذایی کامل کمک کنه. از طرفی مکمل‌هایی مثل پروتئین وی و کازئین هم سرشار از لوسین هستن و شما با مصرف اونا می‌تونین به درصد بالایی از لوسین دسترسی داشته باشین. 

مواد غذایی که حاوی بی سی ای ای هستند

BCAA علاوه‌بر لوسین حاوی مقادیر قابل‌توجهی ایزولوسینه که نوع دیگه‌ای از اسیدهای آمینه ضروری بدنه. حضور این اسید آمینه هم علاوه‌بر کمکی که به ساخت عضلات و پروتئین‌های اساسی بدن می‌کنه، تو فرآیندهای دیگه‌ای هم دخیله که ضرورت وجود اون رو بیشتر می‌کنه. بنابراین به توصیه خیلی از کارشناسا بهتره مصرف ایزولوسین رو تو برنامه غذایی روزانه‌تون جا بدین یا حتما مطمئن بشین که مکمل‌ها و مجموع منابع غذایی که به مصرف می‌رسونین درصد کافی از این اسید آمینه داشته باشه. 

ایزولوسین از جمله اسیدهای آمینه‌ایه که اتفاقا مصرف اون به‌صورت طبیعی کار چندان سختی نیست. یعنی مواد غذایی زیادی وجود دارن که با مصرف اونا می‌تونین نیازهای بدن‌تون رو به مصرف ایزولوسین برآورده کنین. از جمله اونا می‌تونیم به بادوم هندی، تخم‌مرغ، شیر، گوشت، مرغ، ماهی، سویا و پنیر دلمه اشاره کنیم. اگه این مواد تو برنامه‌ریزی غذایی شما جا دارن، دیگه هیچ نگرانی درخصوص تأمین نیازهای بدن‌تون نداشته باشین. البته حواس‌تون باشه که تو هیچ ‌کاری از جمله مصرف این اسیدهای آمینه زیاده‌روی نکنین. جالبه بدونین حتی مکمل‌هایی مثل پروتئین وی هم سرشار از این اسید آمینه هستن و می‌تونین اونا رو تو رژیم‌تون جا بدین. 

والین یکی دیگه از اجزای سازنده BCAA محسوب میشه که درصد بالایی رو به خودش اختصاص میده. این اسید آمینه برای بدن ضروریه و مصرف اون می‌تونه خیلی از فرآیندهای زیستی رو مدیریت کنه. درواقع حضور این ماده می‌تونه خیلی از فعالیت‌های زیستی رو کنترل و مدیریت کنه و همین مسئله باعث میشه مصرف اون برای خیلی از افراد مهم باشه. مخصوصا ورزشکارا با توجه به اثراتی که این ماده تو ساخت عضلات داره، از مصرف اون غافل نمیشن! اما چه مواد غذایی طبیعی یا چه مکمل‌هایی سرشار از والین هستن؟

اگه رژیم غذایی کامل و جامعی داشته باشین حتما درصد بالایی از والین رو به بدن‌تون وارد می‌کنین، چون این اسید آمینه ضروری و اساسی تو خیلی از مواد غذایی وجود داره که شما با مصرف اونا می‌تونین نیازهای بدنی‌تون رو تو طول روز تأمین کنین. سفیده تخم‌مرغ، سویا، پنیر، شیر و پنیر کوتاژ از جمله مواد حاوی والین هستن که می‌تونین اونا رو تو رژیم غذایی‌تون جا بدین. کازئین و پروتئین وی هم از مکمل‌هایی هستن که با مصرف اونا می‌تونین درصدهای بالایی از والین رو به بدنتون برسونین. 

 

دیدگاهتان را بنویسید