معرفی انواع نهال شلیل ویژه احداث باغ کلمه کلیدی خرید نهال شلیل

 

در این نوشتار در راستای معرفی انواع نهال شلیل ویژه احداث باغ مطالب و نکاتی عنوان خواهد شد که باغداران محترم را در زمینه خرید نهال شلیل و همچنین شناخت سودآورترین و پربارترین رقم آن آشنا خواهد کرد. یکی از درختان مثمر تجاری که جزو خانواده هلوسانان بوده شلیل است. این درخت دارای ۱۵۰ گونه واریته بوده و در هر اقلیمی مطابق با اکوسیستم و شرایط آب و هوایی آن می‌توان از این نهال سودآور بیشترین بهره‌برداری را داشت.

میوه نهال شلیل اکثراً به صورت تازه خوری مصرف می‌شود، جزو نهال‌های پرباری است که در هر هکتار می‌توان ۶۰ الی ۸۰ تن از آن محصول برداشت کرد. برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری مطمئن، کم ریسک و با سوددهی کلان هستند احداث باغ شلیل می‌تواند گزینه بسیار ایده آل باشد. پس لازم است در مراجعه به نهالستان برای خرید نهال شلیل حتماً به نوع بازدهی، رقم، نوع گلدهی و مطابقت آن با اقلیم توجه کافی شده و از مراکز معتبر این رقم را با ضمانت سلامت و کیفیت دریافت کنید.

در مورد مباحث مربوط به معرفی انواع نهال شلیل ویژه احداث باغ ، یکی از معتبرترین نهالستان ها در کشور ایران که دارای وب سایت است، پالیز نهال به ادرس paliznahal.ir می باشد و از منابع خارجی در زمینه تولید و خرید نهال گردو می توان به masterclass، tuigardenاشاره نمود.

مشخصات درخت شلیل

یکی از ویژگی‌های بارز و مشخصات درخت شلیل تشابه آن به میوه هلو است، اما این میوه در اثر تغییرات رویشی و جهش ژنتیکی علی رغم شباهت به هلو هیچگونه کرکی نداشته و درختی نسبتا مرتفع است که از ۴ تا الی ۱۰ متر نیز می‌تواند رشد داشته باشد.

گل‌های صورتی رنگ درخت شلیل در بهار زودتر از برگ‌های آن رشد کرده که به صورت دوتایی و تکی بر درخت ظاهر می‌شوند. سپس برگ‌های نیزه‌ای آن به طول ۷ الی ۱۶ سانتی شروع به رشد می‌کند. این نهال عمر بازدهی و اقتصادی بسیار کمی دارد و دلیل آن شکنندگی و ترد بودن چوب آن است اما از نظر باردهی بسیار پربار با میوه‌های سنگین است.

درخت شلیل خزان‌پذیر است که با فرا رسیدن پاییز دچار ریزش برگ و خواب زمستانی می‌شود. اما این درخت هیچ نیازی به پایه گرده افشان نداشته زیرا خود بارور است و گرده افشانی آن به کمک باد قابل انجام است اما جهت افزایش باردهی می‌توان از کندوگذاری نیز استفاده کرد.

خاستگاه اولیه این درخت متعلق به مناطق آسیا جزو هلوسانان با میوه‌ای کروی و گرد شکل و طعمی بسیار مطبوع و شیرین است. از نظر سودآور بودن تراز تجاری بسیار بالایی دارد.

انواع نهال شلیل

اگر به دنبال خرید نهال شلیل مناسب برای برداشت بالاترین سود در اقلیم خود هستید در بخش زیر انواع نهال شلیل پربار با تراز تجاری بالا جهت کاشت معرفی می‌شود.

  1. شلیل سان‌گلد

نهالی با ترکیب رنگی زرد و نارنجی میوه‌ای گوشتی، دیرگل مناسب برای مناطق سردسیری که برای رشد به دمای حدود ۲۰ درجه نیازمند است. فاصله کاشت ۳ در ۳، شروع باردهی از سال دوم، عمر اقتصادی ۱۰ سال، نیاز به آبیاری ۱۰ لیتر در هفته، برداشت میوه اواخر مرداد، باردهی ۶۰ تن در هکتار

  1. شلیل مغان

رقمی وارداتی و چینی دارای میوه‌ای درشت به رنگ زرد، آبدار و شیرین، عمر باردهی ۱۵ سال، تناژ محصول دهی ۶۵ الی ۷۵ تن در هکتار، مقاوم به سرما و فواصل کاشت ۳*۳

  1. نهال شلیل رفعتی

نهال زودگل، مقاوم به گرما مناسب برای مناطق گرمسیری، نیازمند دمای ۱۸ الی ۲۲ درجه برای رشد، نیازمند آبیاری هفتگی ۷ لیتر، میوه با کیفیت، باردهی ۶۵ تن در هکتار

  1. شلیل شمس

نهالی معتدله مقاوم به گرما، نیاز آبی ۱۵ لیتر در هفته، نیازمند خاکی با نفوذ پذیری بالا، عمر باردهی ۱۲ سال با تناژ محصول دهی ۶۵ الی ۷۰ تن در هکتار

  1. شلیلردگلد

شلیل قرمز رنگ دارای شمایلی مشابه با آلو قرمز با پوسته یک دست و میوه‌ای گوشتی، مناسب برای تهیه کمپوت دارای باردهی ۸ تن در هکتار، رقمی وارداتی و چینی

  1. شلیل انجیری

شلیل انجیری از نظر شکل و شمایل مشابه هلو انجیری بوده اما رنگی متفاوت دارد، آبدار و خوش طعم رقمی چینی، خودگرده افزا، فواصل کاشت ۳ در ۴ ، باردهی ۴۰ الی ۵۰ تن در هکتار، زودگل

احداث باغ شلیل

در فرایند احداث باغ شلیل در قدم اول باید شرایط آب و هوایی و اقلیمی منطقه را مورد بررسی قرار داد و از میزان ارتفاع از سطح دریا، نوسانات دمایی، میزان تابش نور خورشید، کیفیت آب و خاک، میزان بارندگی‌ها اطلاعات دقیقی به دست آورد. سپس با برآورد منابع مالی و خرید زمین و تجهیزات باغبانی نهال شلیل مورد نظر را با نوع گلدهی مطابق با این اکوسیستم منطقه انتخاب کرد.

به طور کلی این نهال به ۶۰۰ الی ۹۰۰ واحد سرما جهت شروع گلدهی نیازمند است. شکوفه‌های درخت گیلاس در دمای منفی ۲ درجه می‌تواند دچار یخ زدگی و آسیب شود. برای داشتن باغ شلیل مدرن با سوددهی بی‌نظیر لازم است که کلیه مراحل مهیاسازی زمین باغ، خرید تجهیزات باغبانی، ماشین آلات و هرس، انتخاب نهال و کاشت و مراقبت آن با تخصص و اطلاعات دقیق پیش برود.

نحوه کاشت نهال شلیل

پس از مهیاسازی منطقه کاشت و خرید رقم مناسب با آب و هوای منطقه، اطلاع از نحوه کاشت نهال شلیل به شیوه درست و اصولی باعث ریشه زایی و رشد خود هرچه بهتر نهال می‌شود. این نهال باید در خاک شنی و لومی با بافتی نرم و زهکشی مناسب قرار بگیرد تا تخلخل و تهویه هوا به درستی انجام شود.

برای رشد بهتر به زمینی آفتابگیر نیازمند است که از هرگونه باد شدیدی نیز به دور باشد. خاک نهال شلیل باید دارای ph ۶ تا ۷ و اسیدیته خنثی باشد. چاله حفر شده برای نهال باید دو برابر عرض ریشه‌های آن بوده در کف گودال تپه خاکی قرار داده و ریشه‌ها را در دور آن تپه پخش کنید. نحوه کاشت نهال باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر قرارگیری قسمت شروع شاخه‌زایی ۲۰ سانت بالاتر از ساقه نهال، محل پیوندک یا برجستگی پایه و رقم از سطح خاک فاصله ۷ سانتی‌متری داشته باشد.

فواصل کاشت این نهال ۴ تا چهار و نیم بوده و ردیف‌های آن نیز از همدیگر فاصله ۲ متری باید داشته باشد. بعد از کاشت نهال باید نسبت به غرس و آبیاری آن نیز سریع‌تر اقدام شود.

بهترین مرجع خرید نهال شلیل

کیفیت و سلامت نهال‌های شلیل و انتخاب رقم سازگار با آب و هوا بسیار در باردهی دخیل است لذا اگر به دنبال بهترین مرجع خرید نهال شلیل برای دریافت ارقام مورد نظر هستید می‌توانید با مقایسه نهالستان‌ها، قیمت نهال شلیل و ضمانت کیفیت و سلامت آن از سوی فروشنده بهترین مرکز را برای خرید انتخاب کنید.

نهالستان قدمتدار، با سابقه و تخصصی برتر نهال علاوه بر فروش حضوری به شکل اینترنتی نیز فعال بوده و شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به سایت مجموعه انواع نهال شلیل را با خصوصیات باردهی و قیمت آن مطالعه کرده و در نهایت با کمک کادر مجرب و متبحر این مجموعه انتخابی دقیق و سازگار با آب و هوا و اقلیم جغرافیایی منطقه کاشت انجام داد۷ و از ضمانت دو ساله، گواهی عدم بیماری، کارت قرنطینه استانی و شناسنامه اصیل نهال نیز برخوردار شوید.

جمع‌بندی

در این مقاله با نهال تجاری و سودآور شلیل آشنا شدیم و دانستیم که این نهال دارای واریته‌های متنوع بوده و به سه دسته زودرس، دیررس و میان رس طبقه‌بندی می‌شود و می‌توان در هر اقلیمی با خرید نهال شلیل سالم و سازگار از مراکز فروش نهال شلیل و کاشت اصولی و منطبق با اکوسیستم منطقه و رسیدگی و مراقبت بهینه، با جدیدترین متدهای باغبانی بیشترین بهره‌برداری را از این ثمره شیرین و آبدار این نهال داشت.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

دیدگاهتان را بنویسید