مشهد بالاترین مشارکت در انتخابات را در میان کلان‌شهرها داشت

مشهد بالاترین مشارکت در انتخابات را در میان کلان‌شهرها داشت

  فرماندار مشهد با بیان اینکه میزان مشارکت مردم در انتخابات در حوزه انتخابیه مشهد ۵۱.۵ درصد بود، گفت: شهر مشهد بالاترین مشارکت را در بین کلانشهرهای دیگر داشت.

محمدرضا هاشمی امروز ۱۴ مرداد، در آیین تحلیف اعضاء ششمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که در تالارشهر برگزار شد، اظهار کرد: انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ با موفقیت به پایان رسید و با فرمایشات ارزشمند مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ رییس‌جمهوری خستگی از تن عوامل برگزاری انتخابات خارج شد.
وی با بیان اینکه انتخابات در امنیت و سلامت کامل برگزار شد، افزود: در برگزاری انتخابات اصل قانون‌مداری و بی‌طرفی را رعایت کردیم. در دو سال خدمت بنده، انتخابات اسفند ۱۳۹۸ و خرداد ۱۴۰۰ در صحت و سلامت برگزار شد. متأسفانه با توجه به اینکه در وضعیت بیماری منحوس کرونا قرار داریم، باید شرایط و زمینه‌هایی برای برگزاری مناسب انتخابات فراهم می‌شد و بر این اساس در اردیبهشت ۱۳۹۹ درخواست مکتوبی به وزارت کشور ارائه شد که فرمانداری مشهد برای انتخابات تمام الکترونیک آمادگی دارد.‌
فرماندار مشهد با اشاره به اینکه درخواست برگزاری تمام الکترونیک از طرف فرمانداری مشهد ارائه و با آن موافقت شد، بیان کرد: در همه کلان‌شهرها به جز تهران انتخابات به صورت تمام الکترونیک برگزار شد. در شهریور ۱۳۹۹ ستاد انتخابات با کمیته‌های دوازده‌گانه آغاز به کار کرد. شهر مشهد به ۱۹ منطقه تقسیم شد. از بین ۱۲۰ نفر که سابقه مدیریتی و یا سابقه برگزاری انتخابات را داشتند، ۱۹ نماینده انتخاب شدند. خوشبختانه این نمایندگان مورد تایید قرار گرفتند.
هاشمی خاطرنشان کرد: نزدیک به ۴۵ هزار نفر نیروی انسانی دخیل در امور برگزاری، اجرا، نظارت و امنیت انتخابات  حضور داشتند. انتخابات در امنیت کامل برگزار شد. حدود ۱۰۱۳ نفر داوطلب شورای شهر مشهد ثبت نام کردند که نسبت به دوره چهارم ۳۹ درصد رشد و نسبت به دوره پنجم ۶ درصد افزایش ثبت‌نام رخ داد. هیات اجرایی به موقع برگزار شد. برای ۱۰۱۳ داوطلب شورای شهر مشهد استعلام از مراجع چهارگانه انجام شد. پرونده‌ها در هیات‌های اجرایی مطرح و اصل بی‌طرفی رسیدگی و نتیجه رسیدگی به صلاحیت داوطلبان اعلام شد.
وی با اشاره به اینکه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردیم، تصریح کرد: نسبت به دوره گذشته نزدیک به ۳۱ درصد شعب اخذ رای مشهد را افزایش دادیم. در انتخابات ۱۴۰۰ تعداد صندوق‌های اخذ رای نسبت به دوره گذشته ۴۶۱ درصد افزایش پیدا کرد. دوره‌های گذشته انتخابات، تنها هشت شعبه در حرم پیش‌بینی می‌شد، اما در این دوره ۲۲ شعبه اخذ رای گذاشته شد.‌ در دوره‌های گذشته انتخابات به صورت الکترونیک نبود تنها یک صندوق بود، اما این بار حداقل دو صندوق در شعبه و حتی تا ۶ صندوق نیز برگزار شد. انتخابات ۹۹.۲ درصد به صورت تمام الکترونیک برگزار شد و کمتر از یک درصد دستی بود. ۲۵ مورد شکایت در هیات اجرایی مطرح و به تمامی آن رسیدگی شد.
فرماندار مشهد عنوان کرد: انتخابات نیز در اولین فرصت مورد تایید هیات نظارت استان و شهرستان قرار گرفت. در کمترین زمان نتیجه انتخابات اعلام شد؛ چراکه انتخابات به صورت تمام الکترونیک بود. شهر مشهد بالاترین مشارکت را در بین کلانشهرهای دیگر داشت. میزان مشارکت در حوزه مشهد ۵۱.۵ درصد بود که از این بابت از مردم مشهد متشکرم. همچنین از شورای پنجم و محمدرضا کلائی، شهردار سابق، تشکر می‌کنم.
منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید