مراجعه روزانه ۲۰ هزار نفر به درمانگاه‌های ۱۶ ساعته مشهد

مراجعه روزانه ۲۰ هزار نفر به درمانگاه‌های ۱۶ ساعته مشهد

  مدیر اداره بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در موج پنجم کرونا روزانه به طور متوسط ۲۰ هزار نفر به مراکز ۱۶ ساعته دانشگاه علوم پزشکی مشهد مراجعه می‌کنند.

محمدجعفر صادقی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت مراکز درمانی ویژه کرونا در مشهد، اظهار کرد: از ابتداء پاندمی کرونا تاکنون ۳۳۷ هزار و ۹۲ نفر به مراکز ۱۶ ساعته دانشگاه علوم پزشکی مشهد مراجعه کرده‌اند که از این میان از ۲۹۵ هزار و ۱۵۵ نفر آزمایش کرونا گرفته شده است که آزمایش کرونای بیش از ۲۴۹ هزار ۳۲۰ نفر از آن‌ها مثبت بوده است. از میان مجموعه آزمایش‌های انجام شده ۲۵۶ هزار و ۳۶۳ مورد آزمایش پی‌سی‌آر و ۳۸ هزار و ۷۹۶ مورد آزمایش رپید بوده است.
وی با بیان اینکه موج چهارم هنوز به اتمام نرسیده بود که موج بعدی آغاز شد، ادامه داد: نمودارهای موج پنجم بسیار بالاتر از سایر موج‌های کرونا است.
صادقی تصریح کرد: در ۱۹ ماه گذشته، ۱۲ هزار و ۲۱۲ نفر از مراجعان به مراکز ۱۶ ساعته به درمانگاه‌های سطح دو فرستاده شده‌اند که از این تعداد ۲۰۶۶ نفر به بیمارستان‌ها ارجاع داده شدند.
مدیر اداره بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در موج پنجم کرونا روزانه به طور متوسط ۲۰ هزار نفر به مراکز ۱۶ ساعته دانشگاه علوم پزشکی مشهد مراجعه می‌کنند، عنوان کرد: از این تعداد فقط از ۱۰ هزار نفر آزمایش گرفته می‌شود که حدود ۵۰ درصد از این آزمایش‌ها مثبت است.
صادقی با اشاره به اینکه گروه سنی مبتلایان به کرونا پایین آمده، عنوان کرد: در موج‌های گذشته اکثر افراد جان‌باخته یا مبتلا به کرونا بالای ۶۰ سال سن داشتند، اما در موج پنجم میانگین سنی افرادی که بستری می‌شوند به ۵۳ و میانگین سنی کسانی که فوت می‌کنند به ۵۶ سال رسیده است. این مسئله نشان می‌دهد که کرونا به سمت مبتلا کردن جوانان رفته است که علت آن واکسینه شدن افراد بالای ۶۰ سال پیش از شروع این موج بود. نقش واکسیناسیون در اینجا خودنمایی می‌کند.
وی افزود: در مراکز ۱۶ ساعته به تمامی گروه‌های سنی خدمات داده می‌شود. دارو در مراکز به مراجعان ارائه نمی‌شود، اما پس از مثبت شدن آزمایش مراجعان، پیگیر وضعیت آنان هستیم.
مدیر اداره بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه مردم در این شرایط فعلی در وهله نخست شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند، تأکید کرد: مردم از هرگونه‌ تجمعی پرهیز کنند. نوع دلتا کرونا به سرعت قابلیت انتشار دارد. برای عبور از موج فعلی، جوانان باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را بیشتر رعایت کنند. برای مقابله با این ویروس راهی به جز واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی نیست.
وی گفت: در شرایط کنونی بهترین راهکار از ابتلا همچنان استفاده از ماسک، پرهیز از دورهمی و اجتماعات است. سویه دلتا قدرت سرایت و وخامت حال بیشتری دارد. بنابراین مردم باید بیش از قبل از خود و خانواده‌شان در برابر ابتلا به این بیماری مراقبت کنند.
منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید