عوامل موثر بر قیمت آهن آلات ساختمانی

قطعا عوامل زیادی در تعیین قیمت آهن آلاتی که در ساخت انواع سازه و ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند تاثیر دارند. از مهمترین آهن آلات ساختمانی میتوان به میلگرد آجدار، ورق سیاه، تیرآهن اشاره کرد. در این مطلب به بررسی عوامل موثر بر قیمت این سه محصول کلیدی بازار آهن پرداخته میشود.

تاثیرات نوسانات ارز بر قیمت ورق آهن

با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از تجهیزات مورد نیاز برای تولید ورق خصوصا ورق سیاه از خارج کشور تهیه می‏شود در نتیجه منطقی است که افزایش قیمت ارز منجر به افزایش قیمت ورق سیاه و سایر ورق‎ها نیز شود. با توجه به اینکه افزایش قیمت ارز تمایل تولیدکننده‎ها را به صادرات افزایش می‎دهد در نتیجه میزان عرضه نیز کاهش می‎یابد و همین مسئله هم منجر به افزایش قیمت ورق آهن می‏شود.

ارزش افزوده هزینه حمل و نقل میلگرد

حمل و نقل ایمن محصولات فولادی از جمله میلگرد هزینه‎های خاص خود را دارد. افزایش قیمت بنزین و گازوئیل از جمله دلایلی است که می‎تواند هزینه حمل و نقل را دچار نوسان کند که این خود بر قیمت میلگرد تاثیرگذار است.

نسبت قیمت دلار به ریال ایران

بیشترین تاثیراتی که در افزایش قیمت آهن آلات، به دلیل کاهش ارزش ریال به دلار است را میتوان اثرات مصنوعی افزایشی بر قیمت ورق و میلگرد دانست. برای فهم ساده تر، وقتی ارزش ریال نسبت به دلار کاهش پیدا میکند، مشتری باید مقدار ریالی بیشتری را برای خرید میلگرد با ورق با همان قیمت بپردازد. در حقیقت ارزش و قیمت جهانی محصول موردنظر(میلگرد یا ورق) همان قیمت قبلی است و علت افزایش قیمت در این مورد به دلیل کاهش ارزش ریال به دلار رخ داده است.

تاثیرات جانبی دلار بر قیمت ورق سیاه در بازارآهن

بخش عمده تاثیر گذاری قیمت دلار بر بازار فولاد، اثرات غیر مستقیم است. یعنی افزایش قیمت دلار باعث افزایش قیمت نفت میشود و از آنجا که رابطه مستقیمی بین قیمت نفت با قیمت آهن وجود دارد، قیمت آهن هم بالا رفته و باعث میشود تا قیمت تمامی محصولاتی که آهن جز اصلی ترین مواد اولیه آنهاست هم بالا برود. اثر گذاری قیمت دلار بر ذهن و روان معامله گران در بازار آهن هم از این دسته اثرات است. به عنوان مثال معامله گران و فعالان بازار فولاد میدانند که با افزایش قیمت دلار، قیمت ورق و میلگرد افزایش پیدا میکند. پس به محض دیدن اولین سیگنال قطعی افزایش قیمت دلار شروع به خرید میلگرد میکنند و بازار با کاهش موجودی ورق و میلگرد روبرو شده و طبق قانون عرضه و تقاضا، هنگامی که نسبت تقاضا ورق و میلگرد به عرضه و موجودی آن کاهش یابد باعث افزایش قیمت ورق سیاه میشود.

اثر عرضه و تقاضا بر قیمت تیرآهن

همان طور که می‌دانید عرضه و تقاضا در بازار، دلیل اصلی افزایش یا کاهش قیمت هر چیزی است مثل قیمت میلگرد . در ابتدا علت افزایش قیمت را از سوی فروشنده و یا عرضه کننده بررسی میکنیم. هنگامی که عرضه میلگرد یا تیرآهن توسط کارخانه تولید کننده کاهش یابد، باعث کاهش نسبت عرضه به تقاضا در بازار شده و چون نیاز بازار بیشتر از مقدار عرضه شده است، میلگرد و یا تیرآهن، خود به خود با قیمت بالاتری به فروش میرسد.

حال اگر علت افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد را بخواهیم از سمت خریداران بررسی کنیم، این خریداران هستند که برای خرید محصولی که در بازار کمیاب شده به رقابت میپردازند و از آنجا که نیاز بازار بیشتر از موجودی است، خریداران قیمت های بالاتر را برای خرید میلگرد یا تیرآهن پیشنهاد میدهند که قطعا فروشندگان هم به دنبال مشتریانی هستند که محصول‌شان را با قیمت بالاتری خریداری کند و به این شکل یک روند افزایشی قیمت در بازار رخ می‌دهد.

نوسان‎های قیمت جهانی فولاد

قیمت فولاد و انواع فلزات در سطح جهان به صورت لحظه‎ای دستخوش تغییرات می‏شود. کشورهای در حال توسعه مانند ایران بیش از نیمی از فولاد مورد نیاز جهان را تولید می‎کنند اما با توجه به وضعیت سیاسی ناپایدار این کشورها، همواره شاهد تغییرات زیادی در قیمت انواع ورق خواهیم بود. همچنین کشور چین نیز سهم 30 درصدی در تولید فولاد جهان را دارد و تصمیمات و رویدادهایی که در این کشور رخ می‎دهد نیز روی قیمت این محصولات تاثیرگذار است.

قیمت مواد اولیه و قیمت ورق

قیمت مواد معدنی مورد استفاده برای تولید ورق سیاه، مانند قیمت آهن، نیکل و زغال سنگ، می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر قیمت ورق سیاه داشته باشد. افزایش قیمت این مواد معدنی می‌تواند به افزایش قیمت ورق منجر شود. البته افزایش قیمت این مواد معدنی بر روی قیمت دیگر ورق های فولادی مثل قیمت ورق گالوانیزه هم تاثیرگذارند.

سیاست‌های دولت ها

سیاست‌های دولت و تعیین قیمت توسط آن نیز می‌تواند قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است دولت تصمیم بگیرد که قیمت میلگرد را تعیین کند یا تغییراتی در سیاست‌ها، مقررات صنعتی و تجاری اعمال کند که قیمت ورق سیاه و میلگرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

در نهایت، باید توجه داشت که پیش‌بینی قیمت نهایی میلگرد بسیار پیچیده است و به عوامل فراوانی وابسته است. به طور کلی شما در ایران نمی‎توانید با استفاده از تحلیل‎های مورد استفاده در دنیا وضعیت بازار را پیش‎بینی کنید.

مشخصات فنی محصولات فولادی

مشخصات فنی میلگرد نیز در تعیین قیمت تاثیرگذار هستند. مثلاً، میلگردهایی که در نقاط با شرایط آب و هوای خاص استفاده می‌شوند و از استحکام بالاتری برخوردار هستند، معمولاً گران‌تر هستند. وزن یکی دیگر از این فاکتور ها است. هر چه وزن بیشتر باشد قیمت بالاتر است.

کارخانه های تولید کننده مقاطع فولادی

شرکت‌های تولید کننده میلگرد نیز می‌توانند قیمت‌های مختلفی را برای محصولات خود تعیین کنند. برخی از شرکت‌ها قیمت‌های رقابتی برای جلب مشتری تعیین می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از کیفیت بالاتر محصولات خود استفاده می‌کنند و قیمت‌های بالا نگه می‎دارند.

دیدگاهتان را بنویسید