روش کاشت نهال شلیل + نکات طلایی

برای کاشت هر نهال میوه باید شرایط خاصی را در نظر داشته باشید، از شرایط آب و هوایی گرفته تا شرایط خاصی که باید در زمان کاشت مورد توجه قرار بگیرند، در این خبر نامه قصد داریم شما را به صورت مختصر و مفید با نکات طلایی که باید در زمان کاشت نهال شلیل مورد توجه قرار دهید آشنا کنیم.

آب و هوای مناسب برای کاشت نهال شلیل

اولین و مهم­ترین نکته ای که در زمان کاشت نهال شلیل باید در نظر داشته باشید مساعد بودن شرایط آب و هوایی منطقه برای کاشت نهال شلیل است، بنابراین قبل از خرید نهال شلیل موارد زیر را به خوبی چک کنید:

  1. تامین نیاز سرمایی:

شلیل یک درخت میوه ی معتدله بوده و برای شکوفا شدن در بهار نیاز به تامین تعداد خاصی ساعت سرمای زیر هفت درجه سانتی گراد در زمستان دارد، از آنجایی که نیاز سرمایی ارقام مختلف شلیل با یکدیگر متفاوت است بهتر است در زمان انتخاب رقم شلیل این مورد را در نظر گرفته و رقمی را انتخاب کنید که نیاز سرمایی آن با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه ی شما قابل تامین باشد.

  1. مقاومت به سرمای بهاره و زمستانه:

با توجه به اقلیم­های خاصی که معمولا در آن درخت شلیل کاشته می­شود امکان بروز سرمای دیر رس بهاره و یخ بندان زمستانه وجود دارد، در صورتی که در اقلیم شما این دو مورد وجود دارد در زمان انتخاب رقم مناسب از مشاوران فروش نهال شلیل بخواهید ارقامی را به شما معرفی کنند که در برابر این دو مورد مقاومت داشته باشند.

  1. ارتفاع از سطح دریا:

ارتفاع از سطح دریا می­تواند بر شرایط آب و هوایی موثر باشد و از این رو بهتر است در زمان انتخاب رقم تطابق ارتفاع از سطح دریا در منطقه ی خود با این فاکتور در مورد ارقام مختلف شلیل را مورد بررسی قرار دهید، معمولا این فاکتور را مشاوران فروش به خوبی در نظر گرفته و بهترین و مناسب­ترین رقم را به شما معرفی می­کنند.

خاک مناسب برای کاشت نهال شلیل

روش کاشت نهال شلیل باید خاک و بستری که قرار است نهال شلیل در آن کاشته شود مساعد باشد، خوب است بدانید نهال شلیل خاک شنی لومی را دوست دارد، به این معنا که خاکی که سبک باشد اما در عین حال مواد آلی کافی داشته و ظرفیت نگهداری آب و عناصر غذایی را داشته باشد برای کاشت نهال شلیل مناسب است.

اگر خاک زمین مورد نظر شما شنی است و ظرفیت نگهداری آب و عناصر غذایی در آن پایین است می­توانید با اضافه کردن کود دامی کاملا پوسیده خاصیت لومی بون را به آن اضافه کنید و در این خاک با خیال راحت نهال شلیل خود را بکارید، در ضمن اسیدیته ی خاک بهتر است بین 6 تا 7 باشد.

عناصر غذایی مورد نیاز در زمان کاشت نهال شلیل

هر نهالی که کاشته می­شود به عناصر غذایی و مواد آلی نیاز دارد تا بتواند به سرعت در محل جدید مستقر شده ریشه­های خود را بگستراند و در زمان مشخصی که از پیش تعیین شده باردهی خود را آغاز کند، معمولا باغداران به دنبال ارقام زود بازدهی هستند که به صورت پیوندی تکثیر شده باشند و بتوانند باردهی خود را یک سال پس از کاشت نهال آغاز کنند اما اگر عناصر غذایی کافی در اختیار نهال قرار نگیرد باردهی در این زمان آغاز نمی­شود.

قیمت نهال شلیل زودبازده ممکن است بالاتر از ارقام معمولی باشد و با توجه به هزینه ای که باغداران برای رسیدن به باردهی زودتر می­کنند بهتر است شررایط نیز برای زودتر به باردهی رسیدن فراهم شود، بنابراین بهتر است قبل از اقدام به کاشت با انجام آزمایش تجزیه ی خاک از وضعیت عناصر غذایی موجود در خاک باغ خود مطلع شده و برای صرفه جویی در هزینه­ها با این کار تنها کودی را خریدار کنید که درخت شما به آن نیاز دارد.

با توجه به کمبود عناصر غذایی در خاک کود مناسب را تهیه کنید و آن را برای تاریخی که قرار است نهال کاشته شود آماده کنید.

عمق چاله مناسب برای کاشت نهال شلیل

برای کاشت نهال شلیل باید چاله­هایی در زمین حفر کنید، چاله هایی که حفر می­کنید باید حدود دوبرابر حجم ریشه حجم و ارتفاع داشته باشند، با این حجم چاله­ها ریشه فضای کافی برای رشد سریع در سال اول را دارد و می­تواند در خاک نرم اطراف خود به سرعت رشد کند، حجم چاله کمتر از این و یا بیشتر از این اندازه می­تواند در رشد ریشه ایجاد اختلال کند و بنابراین در زمان شروع باردهی ننیز ایجاد تاخیر می­کند.

فاصله‌ی چاله مناسب برای کاشت نهال شلیل

نکته ی دیگری که در مورد حفر چاله­ها باید در نظر داشته باشید فاصله ی چاله­ها از یکدیگر است، فاصله ی مناسب بین چاله­ها به منظور رسیدن نور کافی به درختان در زمان بلوغ باید به اندازه ای در نظر گرفته باشید که تراکم بالای درختان بر هم سایه اندازی نداشته باشند و مانع از رشد و باردهی بهینه ی درختان نشود.

برای این منظور بین درختان شلیل فاصله ی سه و نیم تا چهار متر معمولا فاصله ی بسیار مناسبی خواهد بود، با رعایت این فاصله درختان به خوبی رشد کرده و نور کافی دریافت می­کنند.

دور آبیاری نهال شلیل پس از کاشت

آبیاری اصولی پس از کاشت نهال شلیل می­تواند منجر به رشد بهینه ی نهال شود و در صورت آبیاری نکردن درست و اصولی و ایجاد تنش خشکی منجر به خشک شدن نهال پس از کاشت می­شود، دقت داشته باشید که با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه ی شما، میزان بارندگی و فصل کاشت باید دور آبیاری تعیین شود اما در هفته های اول پس از کاشت نباید خاک پای نهال خشک شود و از غرقاب کردن نهال نیز باید جدا پرهیز شود.

با در نظر گرفتن این دو نکته دور آبیاری را به صورت روزانه یا یک روز در میان با حجم آبیاری کم تنظیم کنید و به مرور با افزایش سن نهال و عبور و از دوره ی خطر می­توانید دور آبیاری و البته حجم آن را افزایش دهید.

کلام آخر

در زمان کاشت نهال شلیل باید نکات بسایر مهمی را در نظر داشته باشید و رعایت نکات و اصول ذکر شده در این خبر نامه می­تواند کلیدی برای موفقیت شما در کاشت نهال شلیل باشد، علاوه بر این موارد موارد بسیار مهم و البته جزئی­تری نیز وجود دارد که می­توانید با برقراری تماس با مشاوران نهالستان معتبری مانند برتر نهال از آنها مطلع شوید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال: 09141832393

دیدگاهتان را بنویسید