دکتر اورولوژی کیست و چه بیماری‌های را درمان می‌کند؟

دکتر اورولوژی کیست؟ شاید ابتلا به یک بیماری اورولوژیک یا تحقیق درباره یکی از آن‌ها شما را به این مطلب رسانده است. بسیاری از افراد در مواجهه با برخی بیماری‌ها دقیقا نمی‌دانند که باید به کدام پزشک مراجعه کنند. این نبود آگاهی می‌تواند آ‌ن‌ها را از مسیر درمان دور کند و باعث شود که زمان طلایی تشخیص و درمان را از دست دهند.

اگر به بیما‌های دستگاه تناسلی، کلیوی ، غدد فوق کلیه و مجاری ادراری مبتلا هستید، یا اگر مرد هستید و با اختلال در باروری مواجه شدید و به دنبال راه چاره‌اید، باید به به پزشک اورولوژی مراجعه کنید. در ادامه به بیماری‌هایی که تحت نظر این پزشکان درمان می‌شوند اشاره خواهیم کرد تا در صورت نیاز به بهترین پزشک مراجعه کنید.

تخصص پزشک ارولوژی چیست؟

در پاسخ به سوال که دکتر اورولوژی کیست باید بیان کنیم که متخصصین این حوزه در شاخه‌های بیماری‌های دستگاه تناسلی، کلیه‌ها، مثانه، غدد فوق کلیوی، مجاری ادرار و اندام‌های تناسلی مردانه و باروری مردان آموزش دیده‌اند و در زمینه درمان بیماری‌های این اندام‌ها و همچنین بیماری‌هایی که می‌تواند آن‌ها را تحت‌تاثیر قرار دهد تخصص دارند.

بیماری‌هایی که نیازمند مراجعه به پزشک ارولوژی است

عبارت «اختلالات اورولوژیک» به طیف وسیعی از بیماری‌ها اشاره دارد که شامل تصفیه و خارج کردن ادرار از بدن می‌شود. مردان، زنان و کودکان در هر سنی می‌توانند تحت‌تأثیر این اختلالات قرار گیرند. از شایع‌ترین بیماری‌های اورولوژیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پروستاتیت: التهاب غده پروستات یکی از سه بیماری رایج مردانه است و حدود 15 درصد از مردان بین 30 تا 50 سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آدنوم پروستات : این بیماری با افزایش یک نئوپلاسم خوش‌خیم در پروستات مشخص می‌شود که به تدریج بر کیفیت زندگی بیمار تأثیر منفی می‌گذارد.

سرطان پروستات : این اختلال یک بیماری انکولوژیک است که با رشد تومور در پروستات مشخص می‌شود و امروزه یکی از شایع‌ترین انواع سرطان در میان جمعیت مردان است.

ناباروری: ناباروری به عنوان نقض عملکرد تولید مثل در نظر گرفته می‌شود. اغلب ناباروری‌ها در مردان نتیجه ابتلا به بیماری‌های اورولوژی در گذشته است.

اختلال عملکرد جنسی : چهار عملکرد اصلی جنسی در مردان وجود دارد: میل جنسی، نعوظ، انزال و ارگاسم. اختلال در هر یک از آنها منجر به ناتوانی آن‌ها در برقراری رابطه جنسی می‌شود. علل اختلال می‌تواند هم اختلالات فیزیولوژیکی و هم اختلالات روانی مثل سردمزاجی مردان باشد.

واریکوسل : بیماری است که با گشاد شدن وریدهای بیضه و طناب اسپرم (طنابی که از بیضه‌ها به سمت شکم امتداد می‌یابد) مشخص می‌شود که می‌تواند ارثی باشد یا به دلیل فشار خون ثابت در ورید ایجاد شود.

چه علائمی بیماری‌های اورولوژیک را مشخص می‌کند؟

باید در نظر داشته باشید که هر بیماری اورولوژیک علائم خاص خود را دارد، اما تعدادی از علائم وجود دارد که به‌طور کلی به تشخیص وجود بیماری‌های اورولوژی کمک می‌کند. علائم شایع آسیب دستگاه ادراری تناسلی عبارتند از:

درد : درد نشانه اصلی و اولیه تقریباً هر بیماری ارولوژیکی است. درد می‌تواند از نظر فراوانی (دوره‌ای، ثابت)، شدت (مزمن، حاد) و مکان (ناحیه کمر، پایین شکم، پرینه، هیپوکندریوم و غیره) متفاوت باشد.

اختلال دفع ادرار: این اختلال بسته به بیماری می‌تواند خود را به روش‌های مختلفی نشان دهد، برای مثال می‌تواند دارای تاخیر، بی‌اختیاری، تکرر، ادرار شبانه یا ادرار سریع باشد.

تغییر در میزان ادرار : به طور معمول، یک فرد سالم حدود 1.5 لیتر ادرار در روز تولید می‌کند. تغییر قابل توجه در مقدار آن نشانه غیرمستقیم یک بیماری اورولوژیک است که در اصلاح به آن‌ها اولیگوری یا کاهش مقدار (کمتر از 500 میلی لیتر در روز) یا پلی اوری یا افزایش مقدار (بیش از 2 لیتر، گاهی اوقات بیش از 3 لیتر ادرار) گفته می‌شود.

تغییرات کیفی و ظاهری ادرار: یعنی تغییر در رنگ و شفافیت ادرار

ترشحات مجرای ادرار : ترشحات مخاطی و چرکی به خصوص در صبح

تشخیص بیماری‌های اورولوژیک چگونه است؟

برای شناسایی یک بیماری اورولوژیک در مراحل اولیه و ارائه مسیر درمان موثر، یک تشخیص جامع مورد نیاز است. اقدامات تشخیصی عبارتند از:

معاینه اولیه بیمار : در این مرحله، پزشک سابقه پزشکی و اطلاعاتی در مورد وضعیت بیمار را جمع آوری می‌کند، در مرحله بعد بیمار را از نظر تغییرات فیزیولوژیکی قابل مشاهده معاینه و اندام‌های داخلی و غدد لنفاوی را لمس می‌کند.

معاینه آزمایشگاهی : این مرحله شامل انجام آزمایش خون (برای تشخیص بیماری‌های التهابی در بدن)، آزمایش ادرار (مطالعه اختلالات رخ داده در کلیه‌ها، مثانه و مجاری ادراری)، آزمایش خون بیوشیمیایی (آزمایش‌های کبد و کلیه)، اسپرموگرافی (معاینه کیفیت و تحرک اسپرم) و آزمایش PSA برای تشخیص زودهنگام بیماری های پروستات است.

تست یورودینامیک : این روش تشخیصی یک معاینه مدرن است که هدف آن تعیین وضعیت عملکردی سیستم ادراری است.

معاینات آندوسکوپی : برای این معاینه پزشک از یک دستگاه خاص به نام اندوسکوپ استفاده می‌کند.

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های اورولوژیک

پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های اورولوژی آسان‌تر از درمان است. برای اینکه بتوانید خود را در برابر ابتلا به این دست بیماری‌ها مصنون دارید، توصیه می شود برخی از اقدامات پیشگیرانه را رعایت کنید:

  • تشخیص و درمان به موقع هر گونه بیماری عفونی که در بدن رخ می‌دهد، به ویژه گلودرد، سینوزیت، بیماری‌های عفونی دستگاه گوارش و عفونت‌های مقاربتی
  • رعایت صحیح بهداشت اندام تناسلی
  • پوشیدن لباس‌های تولید شده از مواد طبیعی (پنبه، ابریشم) که خطر تحریکات پوستی را کاهش می‌دهد
  • اجتناب از کار زیاد، استرس
  • رعایت قوانین و بهداشت جنسی
  • معاینه منظم (حداقل دو بار در سال)
  • پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و سالم (مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، سبزیجات، میوه‌ها و مغزها) اجتناب از مصرف غذاهای سرخ شده و چرب و مصرف نمک
  • پیاده روی و ورزش منظم
  • پرهیز از استعمال سیگار و نوشیدن الکل
  • نوشیدن آب به مقدار (حداقل دو لیتر آب در روز)

یادداشت پایانی

در این مطلب به پرسش اینکه پزشک اورولوژی کیست و بیماری‌هایی که توسط متخصصین این رشته تشخیص داده می‌شود اشاره کردیم. در صورت ابتلا به این بیماری‌ها لازم است به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید. بیماری‌های اورولوژیک در صورت درمان نشدن می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیر را ایجاد کند، بنابراین با مشاهده علائم مراجعه به پزشک ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید