دشت الله آباد یکی از کانون‌های ریزگرد در آبیک است

دشت الله آباد یکی از کانون‌های ریزگرد در آبیک است

حامد فتوحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین با اشاره به عوامل آلودگی هوا در شهرستان آبیک گفت: نیروگاه به عنوان یکی از مولفه‌ها در آلودگی هوا تاثیر دارد؛ کاهش استفاده از مازوت در نیروگاه از فصل تابستان آغاز شده بود و در آن زمان مازوت به 50 درصد کاهش پیدا کرد.

فرماندار شهرستان آبیک ادامه داد: استفاده از مازوت در نیروگاه در حوزه اختیارات استان نیست و میزان و نوع سوخت به صورت ملی ابلاغ می‌شود که باتوجه به فرارسیدن فصل سرما براساس شرایط درباره کاهش میزان سهیمه سوخت گاز و یا افزایش مازوت، اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

نماینده عالی دولت در شهرستان آبیک با اشاره به آلودگی ایجاد شده از دشت الله آباد ادامه داد: جنگل کاری که در سفر رئیس جمهور مطرح شد یکی از راه‌های کاهش ریزگردها در الله آباد است که مطالعات 500 هکتار آن در دست اقدام است.

وی بیان کرد: استفاده از آب‌های خاکستری مانند خروجی تصفیه خانه‌ها هم یکی از موارد در دست مطالعه است و می‌توان پساب‌های شهرک‌های صنعتی را به این منطقه منتقل کنیم که هم به کاهش ریزگردها کمک کرده و هم فضایی را برای گردشگری فراهم می‌کند.

فتوحی  تاکید کرد: حل مشکلات محیط زیستی در شهرستان آبیک در کوتاه مدت ممکن نیست و نیازمند برنامه‌ریزی‌های کلان در سطح ملی و استانی است و حل آن مانند مشکل آب آشامیدنی به چند سال زمان نیاز دارد.

وی درباره سیمان آبیک و تاثیر آن بر محیط زیست آبیک اظهار کرد: درخصوص سیمان ابیک صرفا آلودگی و ریزگردهای آن نصیب این شهرستان می‌شود، البته برای بررسی این موضوع به طور پیوسته مذاکراتی در حال انجام است تا این امکان فراهم شود که استان قزوین بر آلاینده‌های آن نظارت داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع:ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید