جشنواره طنز «تئارستان» قزوین در پایان راه

جشنواره طنز «تئارستان» قزوین در پایان راه

ایسنا/قزوین نخستین جشنواره استانی طنز تئارستان با معرفی برگزیدگان این جشنواره در محوطه باز بیمارستان رازی قزوین به کار خود پایان داد.

مراسم اختتامیه جشنواره طنز تئارستان با حضور محمدرضا امامقلی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی قزوین، مریم بیدخام، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین، فاطمه محمدبیگی، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های استان قزوین و جمعی از هنرمندان تئاتر نمایشی استان قزوین در محوطه بیمارستان رازی قزوین برگزار شد.
محمدرضا امامقلی در این مراسم نمایش‌های خیابانی را از جمله هنرهای کارآمد در حوزه‌های مختلف جامعه دانست و گفت: نمایش در قزوین سبقه ۱۰۰ ساله دارد و به عنوان هنر با ریشه در قزوین مورد توجه است. با توجه به نیازسنجی ما در حوزه هنری، محیط قراردادی نمایش می‌تواند تغییر کند و به میان مخاطب اصلی آن یعنی مردم برود. بازیگران هنرهای نمایشی مانند تئاتر خیابانی، بسیار عاشقانه هنر خود را به نمایش می‌گذارند. همین امر موجب می‌شود که مخاطب با مشاهده نمایش، محتوای آن را به‌خوبی درک کند و این می‌تواند در انتقال پیام آن نمایش بسیار مهم و کارآمد باشد.
وی ادامه داد: وقتی درصدد بهبود رفتارهای اجتماعی و یا فرهنگ‌سازی در مورد رفع دغدغه‌ایی هستیم، هنرهای نمایشی با ویژگی که گفتیم می‌تواند تاثیرگذار باشد. لذا تقویت هنری‌های نمایشی یکی از موضوعاتی است که ما با جدیت آن را دنبال می‌کنیم.
جشنواره تئارستان به کادر درمان انگیزه داد
کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی نیز در این مراسم در یک پیام ویدیویی، عملکرد حوزه هنری استان قزوین را در چهار ماه اخیر تحسین برانگیز خواند و گفت: حوزه هنری قزوین، در این مدت کوتاه، فعالیت‌های جهادی و عملکرد چشمگیری داشته است و امیدوارم این روند تداوم داشته باشد.
وی جشنواره طنز تئارستان را یکی از رویدادهای نمایشی بسیار مهم عنوان کرد و افزود: به گروه‌های نمایشی این جشنواره باید خدا قوت گفت. به این دلیل که اجرای نمایش در محل‌های خطرناکی همچون بیمارستان‌های درگیر با بیماری کرونا، جهاد محسوب می‌شود. در واقع گروه‌های نمایشی مانند کادر درمان و پرستاران در مسیر مبارزه با کرونا جهاد گونه رفتار کردند. اینکه توانستند لحظاتی مدافعان سلامت را خوشحال کرده و به آن‌ها انرژی مثبت دهند، قابل تقدیر است.
دکتر بابایی ،مدیریت درمان سازمان تامین اجتماعی استان قروین نیز در پیام ویدیوی به اهمیت و ارزش بالای این جشنواره پرداخت گفت: جشنواره طنز تئارستان در جهت انگیزه کادر درمان و پرستاران بسیار مفید بود. پرستاران با مشاهده نمایش‌های هنرمندانه که در مجموعه بیمارستان رازی اجرا شد، بسیار خرسند شدند و انگیزه مضاعف پیدا کردند.
وی ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی‌های این جشنواره ایجاد حس آرامش و کاهش اضطراب در بین بیماران و پرستاران بود. بدون شک در این شرایط بحرانی که جهان را فرار گرفته کاهش اضطراب و ایجاد آرامش در بین بیماران و کادر درمان بسیار با اهمیت است که به وسیله اجرای این نمایش‌ها بخشی از آن تأمین شد.
بنا بر اعلام روابط عمومی حوزه هنری قزوین، در این مراسم برگزیدگان نمایش تئاتر خیابانی اعلام شدند و لوح تقدیر جشنواره به نمایندگی از گروه‌ها به کارگردان‌های آثار نمایشی اهدا شد. برگزیدگان این جشنواره به ترتیب ذیل است:
نمایش «بچه مرشد دکتر می‌شود» به کارگردانی حامد اسماعیلی
نمایش «به خانه بر می‌گردیم» به کارگردانی صادق محمدی
نمایش «غلط کردم سفر کردم» به کارگردانی امیر رجب‌پور
نمایش «کرونا ۱۴۰۰» به کارگردانی محمود رضا آقاسی
نمایش «وصال» به کارگردانی فائزه کاظم پور
نمایش «فاصله‌ی اجتماعی» به کارگردانی محمدمهدی شهرتی
منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید