جدیدترین ترندهای طراحی و سکوبندی آزمایشگاه در سال 1402

 

آزمایشگاه ها یکی از مهم ترین محیط های کاری هستند و اکنون بیشترین استفاده از فناوری های نوین را در طول زمان دارند. نوآوری در طراحی و سکوبندی آزمایشگاه، این فضای را به یک محیط کاری کارآمدتر، مولد و مناسب تولید دانش فنی و محصولات جدید کند. مدیر هر آزمایشگاه، خواه پزشکی باشد یا پژوهشی یا صنعتی، اگر این موضوع را درک کرده باشد، حاضر است روی آن سرمایه گذاری کند. بنابراین در رقابت در صنعت نه تنها باقی می ماند، بلکه جلوتر نیز می افتد. 

E:\royaniran\1\16 رپرتاژ\images\22-min.JPG

در واقع هدفی که در طراحی نوین آزمایشگاه دنبال می شود، حفظ جریان کار در آزمایشگاه و جلوگیری از وقفه در عین ایمنی است نه چیز دیگر! آزمایشگاه هایی که به دنبال ماندن در عرصه رقابت و ایجاد یک برتری شگرف در سال 1402 هستند، باید مواردی که در ادامه مطرح می شوند و مورد بحث قرار می گیرند را اجرایی کنند. 

سکوبندی آزمایشگاهی مدولار یا انعطاف پذیر

با توجه به این که در آزمایشگاه ها خصوصا آزمایشگاه های تحقیق و توسعه روزانه نیاز پروژه ها و به دنبال آن پرسنل می تواند تغییر پیدا کند، فضاهای آزمایشگاهی نیاز به تطبیق دارند. نیاز به جایه جایی تجهیزات و میزهای کار و عوض شدن فرایند کار از جمله این تغییرات است. طراحی و سکوبندی آزمایشگاه ها به روش رویان ایران این چالش ها را با در نظر گرفتن نیاز کاربران برطرف کرده است. موارد زیر تعدادی از زاه حل های ارائه شده توسط متخصصان رویان ایران است: 

  • سکوبندی مدولار قابل جابه جایی 
  • استفاده از میزهای آزمایشگاهی با قابلیت تنظیم ارتفاع 
  • ایجاد فضای اشتراکی ویژه 
  • قرار دادن کشوها و میزهای قابل جابه جایی امن به کمک چرخ های مخصوص 
  • نصب هودهای بازویی روی دیوار یا سقف آزمایشگاه 
  • و … 

طراحی آزمایشگاه با فضای مشارکتی

همه افراد یک تیم، یک هدف را دنبال می کنند. نظرات سازنده به طور قطع در دستاورد آن تیم کمک بزرگی می کند. این موضوع در آزمایشگاه نیز وجود دارد. طراحی یک فضای باز آزمایشگاهی که به پرسنل همزمان اجازه تمرکز و فعالیت تیمی یا مشارکتی را بدهد، تاثیرگذار ترین نوع طراحی آزمایشگاه ها در روند کار و نتیجه است. این موضوع با تحقیق و بررسی روی پرسنل آزمایشگاه های تحقیق و توسعه کمپانی های بزرگ به اثبات رسیده است. 

از سوی دیگر در هر آزمایشگاه بهتر است فضای وجود داشته باشد که افراد بتوانند به کامپیوتر دسترسی داشته باشند که به آن ها این امکان را بدهد که در لحظه در منابع اصلی به جست و جو بپردازند. این فضا می تواند با پارتیشن های شیشه ای در قسمتی از آزمایشگاه ایجاد شود. این مکان اشتراکی همچنین می تواند محل جلسات دوره ای اعضای آزمایشگاه و به اشتراک گذاشتن نتایجی که به دست آورده اند، با یکدیگر باشد. این جلسات می توانند منجر به طوفان های فکری ای شوند که در نهایت به گرفتن نتیجه بهتر یا سریع تر از پروژه های در دست کارمی شوند.

E:\royaniran\1\16 رپرتاژ\images\24-min.JPG

توجه به حفظ محیط زیست در آزمایشگاه 

اجرای ایده آزمایشگاه های به اصطلاح سبزتر در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. حفظ انرژی در سایر محل های کار مثل دفاتر می تواند بسیار ساده تر از آزمایشگاه ها باشد. دوستدار محیط زیست بودن به این معنی است که هر کالایی که برای فضای کاری علمی خود خریداری می کنید، با دقت انتخاب شده است تا تأثیر منفی بر محیط نداشته باشد. 

از طرف دیگر تعبیه محل های خاصی برای نگاه داری دور ریزهای آزمایشگاهی (waste) بسیار مهم است. زیرا در بسیاری از آزمایشگاه از حلال های آلی مانند استون استفاده می شود که ورود آن به سیستم فاضلاب شهری می تواند برای محیط زیست بسیار مخرب باشد. 

استفاده از لامپ های LED کم مصرف، نور طبیعی، سیستم های تهویه هوای هوشند با فیلترهای قدرتمند و … از جمله پیشنهادهای متخصصان برای ایجاد آزمایشگاهی دوستدار محیط زیست است. نور طبیعی نه تنها باعث حفظ انرژی می شود، بلکه باعث افزایش بهره وری کارکنان آزمایشگاه نیز می شود.  

تاکید بر ایمنی در آزمایشگاه 

هنوز مهم ترین مسئله حفظ سلامت کاربران فضاهای آزمایشگاهی است. در واقع این مسئله موضوعی نیست که برای صرف هزینه کمتر از آن چشم پوشی کنید. نصب کپسول های آتشنشانی، آژیرهای اضطراری، ایستگاه های دوش و چشم شوی، راه مناسب برای خروج اضطراری از آزمایشگاه و استفاده از سیستم های تهویه هوای مناسب و کارآمد از جمله مهم ترن اقدامات برای حفظ ایمنی در آزمایشگاه است. البته آزمایشگاه با کاربری های متفاوت باید تجهیزات ایمنی بیشتر یا متفاوتی را برای کاربران فراهم کنند. 

استفاده از تکنولوژی روز و تجهیزات تخصصی

تاثیر پیشرفت شگرف تکنولوژی بر آزمایشگاه ها هم دیده می شود. بسیاری از تجهیزات آزمایشگاهی قابلیت اتصال به تلفن های همراه و رایانه ها را با استفاده از اینترنت برای کاربران فراهم کرده اند. به این ترتیب کاربران می توانند از راه دور به تجزیه و تحلیل داده های به دست آمده از دستگاه ها بپردازند یا در شرایط پیشرفته تر بتوانند دستگاه را کنترل کنند. 

E:\royaniran\1\16 رپرتاژ\images\23-min.JPG

چطور رویان در طراحی و اجرای سکوبندی آزمایشگاهی مدرن و ایمن به شما کمک می کند؟ 

در نهایت تمام مواردی که در این پست بررسی کردیم، مهم ترین عوامل در افزایش بهره وری و ایمنی در انواع آزمایشگاه ها است. مهندسان متخصص در حوزه طراحی و احداث آزمایشگاه ها به شما کمک می کنند، آزمایشگاه دقیق مطابق نیازها، به روز و ایمن داشته باشید. رویان ایران، بزرگ ترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی، طراح و مجری سکوبندی انواع فضاهای آزمایشگاهی است و صفر تا صد طراحی تا تجهیز آزمایشگاه ها را با همکاری با متخصصان و استفاده از بهترین مواد اولیه و دستگاه ها با قیمت مناسب انجام می دهد. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید