تلاش برای ساخت سیستم سرنگونی انبوه پهپادها

تلاش برای ساخت سیستم سرنگونی انبوه پهپادها

سیستم “THOR” که قاتل و ساقط کننده پهپادها است، به یک سیستم جدید سلاح مایکروویو مجهز شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، آزمایشگاه تحقیقاتی نیروهای مسلح(AFRL)  با موفقیت نمونه اولیه خود موسوم به “پاسخگوی عملیاتی تاکتیکی با قدرت بالا”(THOR) را آزمایش کرده و در حال برنامه‌ریزی است تا از دانش فنی خود در این زمینه برای ساختن یک سیستم تسلیحاتی الکترونیکی پیشرفته برای سرنگونی انبوه هواپیماهای بدون سرنشین(پهپادها) استفاده کند.
هجوم پهپادها جدیدترین و بزرگترین مسئله در جنگ‌ها است و کشورها در حال حاضر به دنبال راه‌حل‌های ابتکاری هستند که بتواند در میادین جنگ علیه این مسئله مورد استفاده قرار گیرد.
از آنجا که هزینه توسعه پهپادها هر روزه کاهش می‌یابد، تهدیدات برای اهداف غیرنظامی نیز در حال افزایش است. بنابراین اقدامات ضد پهپادی از روش‌های سنتی به روش‌های ابتکاری و جدید در حال حرکت است. استفاده از تابش اشعه مایکروویو با انرژی بالا و هدایت آن به منظور ساقط کردن پهپادها یکی از این روش‌ها است که به طور گسترده مورد آزمایش قرار گرفته است.
اکنون “AFRL” بیش از دو سال است که در حال آزمایش این فناوری است. نمونه اولیه آن موسوم به “THOR” شامل یک کانتینر قابل حمل و نقل با یک بشقاب(دیش) ماهواره‌ای در بالای آن است. این سیستم قادر است پهپادها را به صورت انتخابی مورد هدف قرار داده و آنها را به آسانی سرنگون کند.
این اسلحه اکنون آماده خدمت رسانی است و این سیستم را می‌توان با حداقل پرسنل و در عرض چند ساعت در هر مکانی مستقر کرد. ضمن اینکه “THOR” با برق محلی کار می‌کند.
اکنون “AFRL” می‌خواهد یک سیستم پیشرفته با استفاده از فناوری مشابه بسازد و می‌خواهد برای این کار با شرکت‌هایی که در زمینه جهت‌دهی انرژی فعالیت می‌کنند، همکاری کند. “AFRL” تخصص فنی خود را به اشتراک گذاشته و از ظرفیت شرکای خود برای تولید اقتصادی این سیستم‌ها در مقیاس بالا استفاده خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید