تعطیلی ۲ هفته‌ای تاثیر چندانی در کنترل کرونا ندارد

تعطیلی ۲ هفته‌ای تاثیر چندانی در کنترل کرونا ندارد

یک استاد ویروس شناسی با اشاره به اینکه تعطیلی دو هفته‌ای کشور تنها می‌تواند به شکل موقت فشار بیماری بر دوش کادر درمان را کاهش دهد در عین حال بر لزوم تسریع واکسیناسیون تاکید کرد و قوت گرفتن آن را راهی برای کاهش تلفات کرونا دانست.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین کیوانی با تاکید بر اینکه همه مردم ایران باید در قبال شیوع موج پنجم کرونا پاسخ‌گو باشند، گفت: تعطیلی دو هفته‌ای کشور میزان شیوع کرونا را کاهش نمی‌دهد و به نظر من تاثیر چندانی در کنترل بیماری ندارد. درواقع تعطیلی‌های مقطعی به طور موقت بار فشار بیماری بر کادر درمان را کاهش می‌دهند.
وی با تاکید بر اینکه با مسافرت افرادی که در شهرهای قرمز ساکن هستند به سایر شهرهای ایران فاجعه‌ی کرونا مورد تشدید قرار می‌گیرد، اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از مردم به دلیل رفع نیازهای روزمره مجبور می‌شوند به اداره‌ها یا سازمان‌ها دولتی مراجعه‌ حضوری داشته باشند درحالی که دولت باید کسب و کارهای مختلف را با کمک‌های بلاعوض مورد حمایت قرار دهد و تا جای ممکن تسهیلات متعددی را ارائه دهد.
وی با بیان این که بانک‌ها باید موعد اخذ اقساط تسهیلات را به تعویق اندازند، ادامه داد: ما نمی‌توانیم به دلیل کوتاهی‌های دولت در زمینه تامین واکسن، کسب و کار مردم را تعطیل کنیم.
کیوانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که شیوع موج پنجم کرونا قابل پیش‌بینی بود، گفت: تا زمانی که ویروس کرونا در جامعه می‌چرخد، ما باید منتظر جهش‌های جدید کرونا باشیم. هر موجود زنده در مسیر زندگی خود به جهش‌های جدیدی روی می‌آورد. در حالی که به تناسب کاهش تعداد افراد مبتلا به بیماری کرونا، تعداد جهش‌های این ویروس کاهش پیدا می‌کند.
وی با اشاره به این که واکسیناسیون بیشتر میزان تلفات را کاهش می‌دهد، عنوان کرد: البته واکسن به طور کامل نمی‌تواند بیماری کرونا از روی زمین ریشه‌کن کند.
این ویروس‌شناس با اشاره به این که مسئولین کنترل کرونا نمی‌توانند همه مردم را تک به تک کنترل کنند، بیان کرد: مسئولان پروتکل‌های بهداشتی را ابلاغ می‌کنند و رعایت آن‌ها بر عهده مردم است.
کیوانی در پایان با اشاره به این که قرار بود اکثر مردم ایران تا اردیبهشت ماه امسال واکسن کرونا را دریافت کنند، تصریح کرد: امیدوارم تا پایان سال ۱۴۰۰ عموم مردم ایران مورد واکسیناسیون حداکثری قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید