بهترین خاک برای کاشت نهال پسته در ایران

 

پسته یا طلای سبز از جمله محصولات باغی پر سود و ارزآور کشور است و بسیاری از باغداران امروزه برای کسب سود بیشتر به خرید نهال پسته و اداث باغات وسیع و هکتاری پسته روی آورده­اند.

مهم­ترین بحث در مورد احداث باغات پسته بحث مساعد بودن شرایط خاک است چرا که درخت پسته نیز مانند هر درخت دیگر مواد غذایی و آب مورد نیاز خود را از خاک دریافت کرده و از این رو شرایط خاک شامل عناصر غذایی موجود در آن، بافت خاک، شوری و اسیدیته خاک باید برای رشد و باردهی درخت پسته مناسب باشد.

در این خبر نامه به بررسی شرایط بهترین خاک برای کاشت نهال پسته می­پردازیم تا در صورتی که قصد احداث باغ پسته را دارید بدانید آیا در منطقه مورد نظر شما کاشت درخت پسته و احداث باغ پسته می­تواند سود آور باشد یا خیر؟

خاک شور برای پسته

شاید شما هم شنیده باشید که درخت پسته در شوره­زار بهتر رشد می­کند، بسیاری از باغداران در استان­های مرکزی کشور برای احداث باغ جدید به خرید نهال پسته روی می­آورند چرا که در این استان­ها مانند استان یزد، کرمان، سمنان و خراسان جنوبی خاک برای کاشت بسیاری از انواع درختان میوه شوری بالا دارد ولی این میزان شوری معمولا برای درخت پسته قابل تحمل است.

میزان شوری قابل تحمل برای درختان میوه که در آزمایش خاکشناسی با نماد اختصاری EC نمایش داده می­شود معمولا 4 دسی زیمنس است، این درحالی است که شوری خاک در مناطق شوره زار و استان­های مرکزی کشور ممکن است تا دو برابر این میزان افزایش پیدا کرده باشد.

خاک شور برای پسته مناسب است به طوری که درختان پسته می­توانند تا شوری 8 و در برخی از موارد تا 12 را نیز تحمل کنند اما هر چه میزان شوری بالاتر می­رود کنترل شرایط و مدیریت باغ کمی دشوار تر می­شود، توجه داشته باشید که آب چاه در این مناطق نیز به دلیل شور بودن خاک شور بوده و بنابراین برای احداث باغ پسته باید شوری آب را نیز در نظر بگیرید.

توصیه می­شود پیش از خرید نهال و احداث باغ پسته با انجام آزمایش EC از وضعیت شوری خاک و آب اطلاع پیدا کرده و پس از دریافت مشاوره بدانید که آیا شوری زمین مورد نظر شما محدودیتی برای مدیریت باغ پسته حتی در سال­های آینده ایجاد می­کند یا خیر؟

خاک رس برای پسته

فاکتور دیگری که باید در مورد خاک مناسب برای کاشت درخت پسته در نظر گرفته شود رسی بودن خاک است، پیش از خرید نهال پسته باید با انجام آزمایش خاک بافت خاک زمین مورد نظر خود را شناسایی کنید، هر چه میزان رس درخاک بالاتر باشد خاک رسی­تر و یا به اصطلاح سنگین­تر است.

ویژگی خاک رسی این است که پس از آبیاری روی خاک سله می­بندد و هر چه خاک سنگین­تر باشد سله عمیق­تر است، اما به هر حال درصد رس به راحتی در آزمایش مشخص می­شود، در استان­های پسته کاری کشور خاک علاوه بر شور بودن دارای درصد رس بالاتری نیز هست.

خاک سنگین دو ایراد بزرگ دارد، در درجه اول قدرت عبور آب در این خاک پایین است و بنابراین درختان بیشتر به آبیاری نیاز پیدا می­کنند و در درجه دوم سله ممکن است منجر به قطع شن ریشه­های فرعی و موئین شود.

برای اینکه بدانید میزان رس در خاک برای کاشت درخت پسته مناسب است یا نه باید نتیجه آزمایش را به یک کارشناس خاک شناسی که در زمینه کاشت درخت پسته تخصص داشته باشد نشان دهید، برای دریافت مشاوره به صورت رایگان می­توانید با کارشناسان نهالستان پالیز نهال در تماس باشید.

کود مورد نیاز پسته

همانطور که پیش­تر نیز اشاره شد عناصر غذایی موجود در خاک فاکتور مهم دیگری است که باید پیش از خرید نهال پسته مورد بررسی قرار بگیرد، در صورتی که عناصر غذایی مورد نیاز رشد نهال پسته در خاک موجود نباشد باغداران باید در زمان اصلاح و آماده سازی خاک با استفاده از کود مورد نیاز پسته تامین کنند.

با توجه به سابقه کشاورزی در زمینه­های مختلف هر زمین ممکن است در برخی از عناصر کمبود و در برخی دیگر بیش بود نشان دهد، بنابراین در این زمینه نیز نیاز به انجام آزمایش تجزیه خاک بوده و شما باید پیش از اقدام به خرید نهال پسته این ازمایش را انجام داده باشید.

در زمان خرید شما می­توانید نتیجه آزمایش را به مشاوران فروش نهال پسته نشان دهید تا به شما بگویند چه عناصری در خاک کمبود و چه عناصری بیش بود دارند، سپس برنامه درست برای اصلاح این وضعیت پیش از کاشت نهال داشته باشید، بر اساس نتیجه آزمایش می­توانید کود مورد نیاز پسته را تعیین کنید.

توجه داشده باشید که وضعیت خاک در سال­های آتی می­تواند فرق کند و شما باید آزمایش تجزیه عناصر خاک را به صورت سالیانه انجام دهید.

آماده سازی زمین بری کاشت نهال پسته

با توجه به فاکتورهای مهمی که در مورد خاک مناسب برای کاشت پسته به شما آموزش دادیم دریافتید که پیش از خرید نهال پسته باید از وضعیت شوری، اسیدیته، بافت و عناصر غذایی موجود در خاک اطلاع کسب کنید.

بر اساس نتیجه آزمایش شما می­توانید برنامه درستی برای آماده سازی زمین برای کاشت نهال پسته در نظر داشته باشید، تنظیم برنامه برای آماده سازی زمین کاری تخصصی است، برخی از باغداران گمان می­کنند که آماده سازی زمین تنها به معنای شخم زدن، ایجاد جوی و پشته و حفر چاله برای کاشت است در صورتی که اینها تنها بخشی از عملیات آماده سازی است.

عملیات اصلی آماده سازی بر اساس نتیجه آزمایش انجام می­شود، آنجایی که شما بر اساس نتیجه آزمایش تصمیم می­گیرید که چه کود و یا چه مواد اصلاح کننده شوری و یا اسیدیته به خاک اضافه کنید، تصمیم گیری در این موراد باید حنما به عهده افراد کار دان و ماهر باشد، شما می­توانید نتیجه آزمایش خاک خود را به مشاورن فروش نهال پسته نشان دهید تا بتوانند شما را به درستی راهنمایی کنند.

کلام آخر

آماده سازی زمین برای کاشت نهال پسته پیش از خرید نهال پسته باید با مشاوره گرفتن از افراد ماهر انجام شود اما برای اینکه یک باغ موفق پسته داشته باشید و بتوانید به سود دهی برسید نیاز است که شما تمام مراحل احداث باغ از خرید نهال و انتخاب رقم گرفته تا مدیریت آفات و بیماری­ها و هرس درختان در سال­های آتی را با مشاوره گرفتن از افراد ماهر به انجام برسانید.

برای دریافت مشاوره و راهنمایی به صورت رایگان در مورد هر کدام از مراحل احداث باغ پسته می­توانید به صورت رایگان با کارشناسان ما و از طریق شماره تماس­های قید شده در تماس باشید.

تماس با پالیز نهال:

09144501003

09144501009

دیدگاهتان را بنویسید