بازجویی از رئیس بانک مرکزی لبنان به اتهام فساد

بازجویی از رئیس بانک مرکزی لبنان به اتهام فساد

دادستانی کل لبنان رئیس بانک مرکزی این کشور را به اتهام اختلاس اموال عمومی و فرار مالیاتی مورد بازجویی قرار داد.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع قضایی اعلام کرد: جان طنوس، وکیل و قاضی دادستانی لبنان پنجشنبه برای سه ساعت و ۱۵ دقیقه ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان را مورد بازجویی قرار داد. تحقیقات تا تکمیل جلسات بعدی بازجویی ادامه دارد.

این منبع اعلام کرد: بازجویی از سلامه به چند بخش تقسیم شده چراکه پرونده بزرگ و دارای چند شاخه است. تحقیقات کاملا لبنانی است اما این پرونده با ورود وکالتی که دستگاه قضایی سوئیس فرستاده بود، آغاز شد. پیگرد سلامه با مسیر مالی و سیاست پولی که در طول سه دهه اخیر در پیش گرفته بود و فروپاشی قیمت لیره ربطی ندارد بلکه به وقایع مشخصی ربط دارد که جرم به حساب می‌آید.

براساس درخواستی که دادستان سوئیس به لبنان فرستاده بود، سلامه با کمک برادرش رجا از ۲۰۰۲ به اختلاس اموالی بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار دست زده‌اند.

دستگاه قضایی لبنان آوریل تحقیقات محلی را درباره ثروت سلامه و منابع آن آغاز کرد. بعد از سوئیس فرانسه و انگلیس نیز درباره اختلاس اموال از سوی سلامه تحقیقاتی را انجام داده بودند.

۱۹ ژوئیه دادستانی کل لبنان تصمیم گرفت از سلامه به جرم اختلاس اموال عمومی، ثروت غیرقانونی، پول شویی و فرار مالیاتی بازجویی کند.

دیدگاهتان را بنویسید