آنچه باید درباره کانکتور بدانید

 

کانکتور چیست؟

کانکتور قطعه ای است که جهت متصل کردن قسمت های مختلف مدار مورد استفاده قرار می گیرد. معنای این کلمه  اتصال دهنده می باشد. از این قطعه در جاهایی که معمولاً قطعی پیش می آید و به خاطر قابلیت تعویض آن مورد استفاده قرار می گیرد. مثلاً در متصل کردن قطعه های جانبی، برد ها و ورودی منبع تغذیه از این قطعه استفاده می شود. یک نکته قابل توجه در ساختار ترمینال برق وجود جنسیت نری و مادگی می باشد. قسمت مادگی این محصول قابلیت لحیم شدن روی برد را دارد.

انواع کانکتور 

 

ویژگی های مشترک انواع کانکتور

کانکتور ها از نظر ظاهر و کارایی متفاوت می باشند. این قطعات از نظر بعضی خصوصیات مشابه هستند و ویژگی های مشترک زیادی دارند. بعضی از این ویژگی های مشترک عبارتند از:

۱– جنسیت

تمام ترمینال های برق دارای جنس های نر و ماده می باشند.

۲– پلاریته:

در این قطعات جهت های منفی و مثبت بسیار با اهمیت هستند. این قطعه فقط در یک جهت قابل نصب است و آن قسمت را هم در شکل آن مشخص می کنند، طوری که به شکل دیگری نصب نمی شود. 

۳– اتصال:

اتصال مهمترین قسمت هر کانکتور می باشد. بیشترین مشکلاتی که برای برد ها پیش می آیند در همین قسمت اتصال است. این قسمت دچار اکسیدگی، آلودگی و … می شود.  

۴– گام:

در هر ترمینال برق، اتصال ها با یک فاصله معین از هم قرار گرفته اند. هر کدام از این فاصله ها را گام می گویند. گام ها باید در مدارها هماهنگ باشند تا قطعه درست به برد متصل شود.

۵– پایه:

پایه تعیین کننده نحوه نصب مکانیکی و زاویه کانکتور با اتصالات می باشد.

۶– سیکل طول عمر:

این ویژگی نشان دهنده تعداد دفعه های کارکرد قطعه است. باید هنگام خرید به این ویژگی خیلی توجه کنید و مطابق به میزان نیازتان آن را انتخاب نمایید. 

 

انواع کانکتور 

کانکتور ها دارای مدل های مختلفی می باشند. هر کدام از این مدل ها با توجه به خصوصیات خود، کاربرد های متفاوتی نیز دارند. ۲۰ مدل از این قطعه که بسیار پرکاربرد و پرفروش هستند را در ادامه مقاله بیان می کنیم.

۱– مدل VGA

۲– مدل USB

۳– مدل HDMI

۴– مدل PS2

۵– مدل ATX

۶– مدل DVI

۷– مدل صوتی3.5 میلی

۸– مدل BNC

۹– مدل Lightning

۱۱– مدل RJ11

۱۲– کانکتور آداپتور

۱۳– مدل اترنت

۱۵– مدل  GX

۱۶– مدل PHL

۱7– نوع PS / 2

۱۸– مدل AUX

۱۹– کانکتور فونیکس

۲۰– مدل IC

      کانکتور 

بیان ویژگی های انواع کانکتور

کانکتور ها باید اتصالات سیم ها در تمام طول مدار را به خوبی انجام دهند تا قابلیت انتقال داده ها و کارکرد بهتر دستگاه، امکان پذیر شود. برای آشنایی بیشتر شما، تعدادی از انواع مدل هایی که در قسمت قبل مقاله معرفی کردیم را در این قسمت به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

مدل VGA:

کانکتور VGA وظیفه متصل کردن مانیتور، کامپیوتر، تلویزیون به پورت VGA را بر عهده دارد. این قطعه از ۱۵ پین ساخته شده است.

مدل PHL:

ترمینال برق PHL سوکتی دارای قفل می باشد که از پین های دو ردیفی ساخته شده است. این قطعه دارای پین های دو طرفه که یک طرف ۲ و طرف دیگر ۵، ۲۵، ۳۲ و… می باشد، ساخته می شود. 

نوع PS / 2:

از این مدل برای متصل کردن کیبرد و ماوس استفاده می کنند. پورت سبز برای ماوس کاربرد دارد و پورت بنفش مخصوص کیبرد می باشد. 

مدل فونیکس:

این مدل کانکتور برای متصل کردن مدار به ولتاژ های بالا مورد استفاده قرار می گیرد. یک قسمت این قطعه روی مدار ثابت می شود و قسمت دیگر متحرک می باشد. این محصول با پین های ۲، ۳، ۴ و… در بازار عرضه می شوند. 

مدل آداپتور:

این مدل آداپتور دارای ۳ پین می باشد. این قطعه برای انتقال نیروی برق آداپتور به برد الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. 

مدل IC:

این محصول بسیار متنوع می باشد و برای آی سی های مختلف این قطعه ساخته شده است. تعداد پایه های این محصول مطابق با IC می باشد و استفاده از آن برای تعویض آی سی در آینده، بدون حرارت دادن به برد می باشد.

مدل DVI:

این کانکتور باعث اتصال مانیتور به پورت مادر برد می شود.

مدل HDMI:

این قطعه می تواند صدا و تصویر را با یک کابل منتقل کند و دارای دو مدل مینی و استاندارد می باشد.

مدل PS2:

این کانکتور باعث وصل شدن میکروفون، کیبورد، ماوس و… می شود و دارای شش پین است. در کامپیوتر های جدید این مدل وجود ندارد و یا خیلی کم است ولی جزو اصلی درگاه های کامپیوتر های قدیمی می باشد. 

مدل اترنت:

این قطعه روتر را به پورت اترنت کامپیوتر متصل می نماید.

مدل صوتی3.5 میلی:

این قطعه برای اتصالات تلفن مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین بلندگو، هدفون و… را به پورت صوتی سیستم وصل می نماید. 

مدل USB:

این کانکتور را می توان به اکثر دستگاه ها وصل کرد. این مدل تنوع زیادی دارد و هر کدام از انواع آن مختص به اتصال به یک دستگاه خاص می باشد. به عنوان مثال USB-A برای اتصال در رایانه ها، USB-B برای متصل کردن چاپگرها، USB-C و micro USB-B جهت متصل کردن گوشی ها و گجت های هوشمند  مورد استفاده قرار می گیرند. سایر مدل های USB عبارتند از:

USB-AB

USB-B SS

Mini USB-AB

Mini USB-A

Mini USB-AB

Mini USB-AB

کانکتور BNC:

در گذشته از این قطعه در اکثر شبکه های کامپیوتری استفاده می شد، ولی امروزه RG45 جایگزین آن شده است. در اتصالات رادیویی، وسایل آزمایشگاهی و… از این محصول استفاده می کنند. 

مدل RJ11:

از این قطعه برای اتصالات تلفن استفاده می شود. در این محصول معمولاً استانداردی برای رنگ سیم وجود ندارد اما بهتر است هر دو سر سیم یک رنگ باشند. 

جنسیت کانکتور

فروشگاه کانکتور

کانکتور ها برای سیم کشی ساختمان ها، تجهیزات اداری و… مورد استفاده قرار می گیرند. این قطعات موارد استفاده زیادی دارند که باعث افزایش تقاضا برای آنها شده است. با مراجعه به فروشگاه می توانید انواع این محصولات را از نزدیک دیده و قطعه مورد نظر خود را خریداری نمایید. خرید اینترنتی بسیار بهتر و مفیدتر از خرید حضوری است. با ورود به سایت فروشگاه کانکتور با انواع این محصول، خصوصیات و قیمت آنها آشنا خواهید شد و به راحتی میتوانید خرید خود را انجام دهید. فروشگاه یکتاالکترونیک بهترین محصولات را با قیمت مناسب در اختیار خریداران قرار می دهد.

 

یکتاالکترونیک

فروشگاه یکتاالکترونیک کانکتور های زیادی را عرضه کرده و در سایت خود به فروش می رساند. این فروشگاه با سابقه و معتبر بهترین گزینه برای خرید می باشد. این فروشگاه محصولات خود را به صورت تضمینی به فروش می رساند و تمام سعی خود را می کند تا تمام نیاز های مشتریان خود را برطرف سازد. بهتر است برای خرید به سایت فروشگاه های معتبر مثل ام کا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید