آتشدان

 

 شومینه یا آتشدان باغی می تواند دکوراسیون منزل را بسیار زیبا جلوه دهد. چنان چه به دنبال صرف زمان و هزینه کمتر برای زیباتر کردن دکوراسیون منزل هستید می توانید از آتش دان بهره ببرید. بهره گیری از آتش دان سبب می شود که صفا و زیبایی خاصی به مکان شما داده شود. شما می توانید به دور آتش دان بنشینید و با ریختن کندر و اسپند فضا را معطر سازید. همچنین می توانید غذای خود را بر روی آن بگذارید تا آماده شود. آتش دان برای شما می تواند کاربردهای زیادی داشته باشد.

آتش دان چیست ؟

 آتشدان را می توان به جای شومینه جایگزین کرد. در نظر داشته باشید که کاربرد آتش دان بسیار بیشتر از شومینه است. از شومینه ها بیشتر برای گرم کردن منزل استفاده می شود. اما از آتشدان برای زیبایی بخشیدن به دکوراسیون، معطر کردن فضا، تهیه غذا بهره می گیرند. بنابراین شما می توانید از آتش دان به چند منظور مختلف استفاده کنید. استفاده از آتش دان در محیط باز خانه سبب می شود که شما بتوانید اوقات خوشی را در این فضاها سپری کنید. همچنین شما می توانید با گشت زدن در این فضاها با دیدن منظره آتش دان لذت ببرید.

آتش دان مانند ظرفی است که می توانید در آن آتش روشن کنید. این وسیله برای گرما دادن در فضاهای باز مورد استفاده قرار می گیرد. در نظر داشته باشید که از آتشدان ها ی زیادی استفاده می شود. در زمان های قدیم از آتشدان ها برای نیایش و عبادت استفاده می کردند.

کاربرد های آتش دان

عملکرد آتش دان شبیه به شومینه است. این وسیله در بیشتر اوقات از شومینه کاربردی تر و زیباتر است. آتشدان ها را می توانید در محیط های باز مثل حیاط خانه، باغ و ویلا  پیاده بسازید و از آن ها استفاده کنید. در نظر داشته باشید که انواع آتشدان ها از شومینه ها انعطاف بیشتری دارند.

 شما می توانید با قرار دادن آتشدان، در مجاورت استخر یا در میانه آلاچیق، اوقات فراغت خود را به خوشی بگذرانید. استفاده از این وسیله سبب می شود تا فضا بسیار دل نشین شود. این که می توان آتشدان را در هر فضایی استفاده کرد نکته مهمی است. زیرا شومینه ها را نمی توان در محیط هایی مثل آلاچیق گذاشت. این در حالی است که استفاده از آتش دان در آلاچیق امکان پذیر است.

 همچنین در نظر داشته باشید که آتش دان ها دارای انعطاف بالاتری هستند. بنابراین همین امر سبب شده تا آتش دان ها به مورد مطلوب تری در قیاس با شومینه ها تبدیل شوند.

انواع آتش دان

آتش دان ها بر مبنای کاربردی که دارند به دو گروه آتشدان برای فضای داخل و بیرون استفاده می شوند. آتشدان ها بر مبنای سوخت مصرفی به دو گروه تقسیم بندی می شوند:

  • آتش دان هیزمی 
  • آتش دان گازی

نکته ای که لازم است در این جا به آن اشاره کنیم این که در ساخت آتش دان هیزمی از چدن استفاده می شود. به همین دلیل این آتش دان ها بهترین حرارت را دریافت می کنند. اگر شما در منطقه ای هستید که آب و هوای آن جا سرد است این نوع آتشدان می تواند برای شما بسیار مناسب باشد. این نوع آتشدان استعداد زنگ زدگی ندارد و افراد زیادی از آن برای پخت غذاهای خود از آن بهره می برند.

آتش دان‌ مناسب برای فضای بیرونی

 آتش دان های گودالی نوعی از آتش دان ها هستند که با قرار گرفتن در فضای خارجی خانه، سبب بهبود ظاهر خانه می شوند.

 در نظر داشته باشید که شکل هندسی و جنس آن ها، بر روی ظاهر آن ها تاثیر ویژه می گذارد. اشکال دایره ای، نیم دایره ای، مستطیلی، ال شکل از بهترین و محبوب ترین آتش دان ها هستند. اما شما می توانید از کمک طراحان داخلی نیز استفاده کنید و اشکال مدرن تر، انتزاعی تر و خاص را انتخاب کنید. شما می توانید با کمک متخصصان این امر، نمای مناسبی برای بدنه آتش دان انتخاب کنید و نورپردازی آن را با نور ال ای دی انجام دهید؛ در این صورت می توانید منظره ای زیبا و وصف ناشدنی ایجاد کنید.

 توجه داشته باشید که شما می توانید از آتش دان هایی که جامی شکل هستند نیز بهره بگیرید و به خلق زیبایی بپردازید. با ایجاد نقطه کانونی در محیط خارج از خانه می توانید به بهترین شکل از آتش دان جامی بهره بگیرید. اما این آتشدان ها برای محیط داخل خانه مناسب تر هستند. در نظر داشته باشید که دوام و استحکام و زیبایی این آتشدان ها بسیار زیاد است.

آتش دان‌ های مناسب برای فضای داخلی

آتش دان هایی که به شکل جامی هستند برای فضاهای بسته مثل پاسیو مناسب هستند. زیرا دکوراسیون پاسیوها به هر صورت که باشد با استفاده از آتش دان در داخل آن ها جلوه ای بسیار زیبا و بی نظیر می گیرد و گرمای آن نیز تامین می شود. بنابراین اگر می خواهید پاسیوی منزل شما به شکل بسیار جالب توجه و زیبا به نظر بیاید حتما لازم است که از آتش دان در آن استفاده کنید.

اگر می خواهید آتش دان بزرگ مثل شومینه را در فضای داخلی خانه بگذارید باید برای دودکش و تهویه آن نیز اقدام کنید. چنان چه سوخت آتش دان در فضای داخل خانه هیزم، چوب، یا سوخت های دیگر  که گاز مونو اکسید کربن تولید می کنند باشد لازم است که از سیستم تهویه درست استفاده کنید.

طاقچه از عناصر مهم برای اضافه کردن زیبایی آتشدان ها در محیط های بسته و باز است. در مکان های بسته و فضاهای داخل که آتشدان ها را در کنار دیوارها می سازند طراحی طاقچه می تواند اصولی و زیبا باشد. زیرا طراحی آتشدان های کنار دیوار بدون طاقچه زیبا نیست و به نوعی ناقص به نظر می آید.

 در بعضی شکل های طراحی، طاقچه ها ساده طراحی می شوند و تاثیر مهمی در زیبایی ندارند. اما شما می توانید طاقچه را به گونه ای خلاقانه طراحی کنید که علاوه بر زیبا کردن چند برابری فضا، عنصری کاربردی هم بشود. با توجه به دکوراسیون فضا، طاقچه ای که برای انواع آتشدان طراحی می شود می تواند از جنس آجر، سنگ و فلزات هم باشد.

اما باید بدانید که آتش دان های جامی برای فضاهای بسته بهترین نوع آتش دان هستند.

منبع: تجهیزات ویلایی ویلاسازه

دیدگاهتان را بنویسید